Cena ropy dnes oslabuje v reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od klimatické dohody

Dolů je stáhlo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Trh se obává, že důsledkem tohoto kroku bude růst těžby ropy v USA a ještě větší převis nabídky na světovém trhu.

Cena severomořské ropy Brent spadla pod 50 dolarů za barel, krátce před 18:30 SELČ ztrácela 1,84 procenta a prodávala se za 49,70 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 1,82 procenta na 47,48 dolaru USD za barel. Týdenní ztráta obou typů činí nejméně čtyři procenta.

Odstoupení USA od klimatické dohody oživilo na trzích s ropou obavy, že tempo růstu produkce ropy ve Spojených státech výrazně zrychlí. Jak uvedl makléř společnosti Freight Services International Matt Stanley v rozhovoru s agenturou Reuters, USA se nejspíš vrhnou na těžbu fosilních paliv a „když si USA dělají, co chtějí, proč by je neměli následovat další producenti“.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další státy se minulý týden dohodly na prodloužení restrikcí na těžbu o 1,8 milionu barelů ropy denně do března 2018. Šéf ruské společnosti Rosněfť Igor Sečin dnes odhadl, že američtí producenti ropy mohou v příštím roce zvýšit světovou nabídku o 1,5 milionu barelů za den.

Od 25. května, kdy byla podepsána dohoda OPEC, se cena ropy snížila o zhruba 10 procent, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentsrpen49,7050,63
New York – NymexWTIčervenec47,4848,36

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang