Češi lépe posuzují výhodnost půjček než před pěti lety, ukazuje průzkum

vyhodnost-pujcek

Automobil, pračka nebo myčka již v dnešní době představují nezbytnou součást každé domácnosti. Pokud však dojde k jejich náhlé poruše a rodinný rozpočet s takovým výdajem nepočítá, je mnohdy nutné sáhnout po půjčce. Poslední průzkum však ukazuje, že Češi si půjčky neberou tak často, jako před pěti lety.

Podle tohoto průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank také Češi dokážou lépe posoudit, zda je půjčka výhodná či nikoliv. Lidé začali více přemýšlet nad tím, o kolik půjčenou částku přeplatí, kolik zaplatí na úrocích a různých poplatcích.

Dvě pětiny lidí se zajímají i o možnost předčasného splacení zdarma, stejný počet lidí i o výši měsíční splátky. Na významu nabývá i otázka možnosti měnit si v průběhu čerpání půjčky výši měsíční splátky a s tím související dobu splácení, nebo si splátky v případě potřeby třeba i odložit.

pucky-pruzkum
Nejdůležitějším parametrem při výběru půjčky je podle většiny Čechů celkový přeplatek, tedy kolik zaplatí včetně úroků a různých poplatků.

Dobrou zprávou je, že finanční gramotnost Čechů je lepší než před 5 lety. Lidé již mají více znalostí a dovedností, které jim umožňují porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích. Může to být způsobeno prudkým rozvojem informačních technologií a lepší dostupností informací ze světa financí.

Ti, kteří nemají stabilní příjmy nebo jim jinde nepůjčí kvůli zápisu v registru dlužníků, si můžou vzít půjčku na občanský průkaz. Taková půjčka však patří mezi velmi rizikové úvěry.

Skvělým zdrojem pro získávání aktuálních informací ze světa financí, porovnávání úvěrů a správné finanční rozhodnutí jsou např. portály NavigatorUveru.cz nebo Hardyn.cz.

Co je RPSN a proč je důležitá?

Každý, kdo si chce vzít půjčku, by měl vědět, že nejdůležitějším ukazatelem ceny půjčky je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Udává procentuální podíl z celkové dlužné částky, který klient zaplatí během jednoho roku, a umožňuje tedy posoudit výhodnost půjčky.

Šedesát procent dotázaných ve zmíněném průzkumu vybralo právě tento ukazatel jako nejdůležitější. Před 5 lety to bylo důležité pro pouhých 52 procent lidí.

Při uzavírání spotřebitelského úvěru je zkrátka důležité znát hodnotu RPSN, která v sobě zahrnuje jak úrokovou míru, tak ostatní dodatečné poplatky. Dle zákona o spotřebitelském úvěru je každý poskytovatel půjček povinen o roční výši RPSN informovat. Lidé tak již vědí, že samotná úroková sazba o výhodnosti půjčky tolik nevypovídá.

RPSN se počítá podle vzorce, avšak je to poměrně zdlouhavý proces. Lepší je využít pro výpočet RPSN kalkulačku, která práci značně usnadní. Zjistit výši RPSN snadno a rychle je možné například v přehledném kalkulátoru RPSN na webových stránkách finančního arbitra.

Nulovou RPSN slibuje první půjčka zdarma. Není to žádný trik. První půjčku zdarma získá ten, kdo si bere půjčku u dané společnosti poprvé a splatí celou částku v daném termínu. Půjčku nabízí mnoho společností a je nejlevnější půjčkou na trhu.

pucka-vyhodnost-8796052
Při uzavírání spotřebitelského úvěru je důležité znát výši RPSN, která v sobě zahrnuje úroky i dodatečné poplatky

Srovnání půjček a úvěrů pomůže při zvažování, jakou půjčku zvolit v případě neodkladných výdajů. Na základě srovnání půjček se lze lépe zorientovat v podmínkách jednotlivých poskytovatelů a rozhodnout se, která půjčka je nejvýhodnější. Jak fungují nebankovní půjčky a na co si dát pozor se lze dozvědět v tomto článku.

Osoba, která zvažuje úvěr, si musí vždy zodpovědět několik důležitých otázek. K nim patří například to, zda je úvěr skutečně nutný. Půjčky nesmí sloužit jako nástroj na pořízení zbytečných věcí.

Proč si lidé berou půjčku?

Nejčastějším důvodem, proč si lidé v současné době berou půjčku, je pořízení vlastního bydlení nebo rekonstrukce stávajícího. Dvě pětiny oslovených lidí by si vzaly půjčku kvůli pořízení auta, pětina kvůli koupi domácích spotřebičů.

Prakticky všichni oslovení jsou nyní méně ochotní než před pěti lety si vzít půjčku.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang