Jak získat hypotéku

jak-ziskat-hypoteku-2

Sjednání hypotéky je významný životní milník. Znamená, že se člověk chystá osamostatnit a stát se skutečně dospělým. Hypotéka také bývá součástí celého našeho života, proto je nutné vybrat dobře.

Mladí lidé mají mnohdy problém na půjčku na bydlení dosáhnout, protože spousta zaměstnavatelů přiznává pouze část mzdy. Další potíž nastává v důsledku toho, že je nutné naspořit alespoň 20 % z celkové hodnoty nemovitosti.

Pokud člověk nedostane peníze například od rodičů, musí svou situaci řešit další půjčkou u stavební spořitelny nebo banky. Pak tedy splácí hypotéku plus půjčku na vlastní zdroje. Získat vlastní bydlení je čím dál tím těžší, proto se populace vrací k vícegeneračnímu soužití v jedné domácnosti.


img_a302411_w1728_t1512380544-3923111

Průvodcem získání nemovitosti může být finanční poradce. Je však lepší mít informace i přímo z banky, protože právě banka může nabídnout lepší podmínky, než jaké nabídne poradce.

Co je potřeba při žádosti o hypotéku?

Nejprve si spočítejte veškeré vaše příjmy a výdaje, do kterých je dobré zohlednit i plánované úbytky příjmu v dohledné době (např. mateřská dovolená, opravy auta apod.). Myslete i na neočekávané situace, které lze řešit pomocí pojištění schopnosti splácet.

Budete potřebovat potvrzení o příjmu. Některé banky ho chtějí až 12 měsíců zpětně. Dále odhad hodnoty zastavované nemovitosti (nemusí to být pořizovaná nemovitost), také budete potřebovat snímek katastrální mapy a geometrický plán.

Zásady pro úspěšné schválení hypotéky

Čím se bude výše hypotéky blížit výši nemovitosti, tím bude hypotéka dražší. Zkontrolujte si platnost dokladů. Do vaší bonity spadají i limity platební karty, kontokorent a nesplacené půjčky. Některé leasingové společnosti evidují i karty, které jste nikdy nepoužili, pouze jste je obdrželi. Prověřte si nemovitost, zda nemá věcné břemeno, zástavní právo osob. Není na škodu prověřit si i prodávajícího za malý poplatek na poště.

Finanční instituce mají na svých stránkách kalkulačky hypoték a půjček, ve kterých zjistíte, kolik zhruba budete potřebovat vlastních zdrojů a jaká bude výše splátky.

TIP: Jak na těžbu kryptoměn? S tím poradí tento článek.

Každá banka má oproti jiné nějakou výhodu pro klienta. Je dobré sledovat i různé akce, jako je ohodnocení nemovitosti zdarma apod. (momentálně nabízí ČSOB). Podle kalkulačky u mBank to vypadá, že nabízí 100 % z výše nemovitosti, jelikož jako jediná nebere v úvahu vlastní zdroje. Nejlepší úrok nabízí mBank – má nejnižší splátku a hypotéku vám dá až na 35 let.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang