Hypotéka – rizika, výhody, zkušenosti

Před sjednáním hypotéky se vyplatí zvážit například možnost přechodu do nového zaměstnání nebo u mladých rodin příchod dětí. Možná trochu absurdní, i když reálné je uvažovat o rozdělení majetku a jeho prodeji v případě rozchodu partnerů.

Ne vždy totiž zakoupená nemovitost lidem vyhovuje natolik, že v ní budou trávit zbytek života a ve stejném složení, tedy v manželství nebo v partnerském svazku.

Každé bydlení také vyžaduje jiné náklady na provoz a investice do nemovitostí má svá pro a proti. Splácení úvěru hypoteční bance není zrovna levná záležitost. Pokud nemovitost pořizujete v hotovosti, máte samozřejmě velkou výhodu.

Druhá strana mince jsou náklady na vytápění a pojištění objektu, na opravy a rekonstrukce, na údržbu a daňovou zátěž, i když ta není příliš vysoká. Do nákladů také musíte započítat dojíždění do zaměstnání, nakupování, závislost na autě v případě vzdálenějších obydlí od města apod.

Hypoteční trh zaznamenal dynamický růst, přesto zvažujte, zda je hypotéka pro vás tím vhodným řešením. Zda se raději neuskromnit a nebydlet s rodiči, třeba formou dvougeneračního bydlení, než se zadlužit na dvacet, třicet let. Kalkulačka hypotéky je šikovný nástroj, jak zjistit výši měsíčních plateb i úroků.

Jedna věc je pochopitelně úrok, což je pro banku výhodný bezpracný příjem a pro vás naopak ztráta, druhou věcí je samotný závazek. Promyslete tedy všechny kroky dopředu. Představte si postup v případě, že se objeví zdravotní problémy nebo přijdete o zaměstnání, a váš příjem tak nebude na splácení hypotéky stačit.

TIP: Hypotéku lze využít jako odrazový můstek k investici do nemovitosti, a stát se tak rentiérem.

Nezbytné je odborné posouzení stavu kupované nemovitosti. Pokud ve stavebnictví nejste kovaní a nemáte zkušenosti s rekonstrukcemi, se statikou zdiva a s rozsahem technických možností, co jde a co nejde, nechte si vypracovat posudek od někoho, kdo tomu opravdu rozumí.

Dobrou volbou je také rozhovor se sousedy, ti kolikrát dokážou upozornit na zásadní problém, který může prodejce buď záměrně zatajit, nebo si jej nemusí vůbec uvědomit.

TIP: Od věci nebude při úvahách o vlastním bydlení ani stavební spoření. Kalkulačka online nabídne výši spoření i výnosy.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang