Hypotéka – rizika, výhody, zkušenosti

Před sjednáním hypotéky se vyplatí zvážit všechny okolnosti, které mohou nastat. Například možnost změny zaměstnání nebo narození dětí. Reálné je rovněž uvažovat o rozdělení majetku a prodeji bydlení v případě rozchodu partnerů. Na co nezapomenout u hypotéky?

Ne vždy zakoupená nemovitost lidem vyhovuje natolik, že v ní budou chtít trávit zbytek života a ve stejném složení, tedy v manželství nebo v partnerském svazku.

Každé bydlení také vyžaduje jiné náklady na provoz a investice do nemovitostí má svá pro a proti. Splácení úvěru hypoteční bance není zrovna levná záležitost. Pokud nemovitost kupující pořizují v hotovosti, mají velkou výhodu.

Druhá strana mince jsou náklady na vytápění a pojištění objektu, na opravy a rekonstrukce, na údržbu a daňovou zátěž, i když ta není příliš vysoká. Do nákladů je potřeba započítat dojíždění do zaměstnání, nakupování nebo závislost na autě v případě vzdálenějších obydlí od města.

Hypoteční trh zaznamenal dynamický růst, přesto je dobré zvážit, zda je hypotéka tím vhodným řešením. Zda se raději neuskromnit a nebydlet s rodiči, třeba formou dvougeneračního bydlení, než se zadlužit na desítky let. Kalkulačka hypotéky je šikovný nástroj, jak zjistit výši měsíčních plateb i úroků.

Jedna věc je pochopitelně úrok, což je pro banku výhodný bezpracný příjem a pro klienta naopak ztráta, druhou věcí je samotný závazek. Vyplatí se promyslet všechny kroky dopředu. Představit si postup v případě, že se objeví zdravotní problémy nebo ztráta zaměstnání, a současný příjem tak nebude na splácení hypotéky stačit.

TIP: Hypotéku lze využít jako odrazový můstek k investici do nemovitosti, a stát se tak rentiérem.

Nezbytné je odborné posouzení stavu kupované nemovitosti. Pokud kupující nemá zkušenosti s rekonstrukcemi, se statikou zdiva a s rozsahem technických možností, co jde a co nejde, je lepší si nechat vypracovat posudek od profesionálů, kteří tomu rozumí.

Dobrý nápad je rozhovor se sousedy, ti kolikrát dokážou upozornit na zásadní problém, který může prodejce buď záměrně zatajit, nebo si jej nemusí vůbec uvědomit.

TIP: Od věci nebude při úvahách o vlastním bydlení ani stavební spoření. Kalkulačka online nabídne výši spoření i výnosy.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang