Výhody manželství, společné jmění manželů nebo nesezdané soužití

nemusite-se-brat-abyste-z-toho-meli-financni-vyhody

Svatby a oficiální oznámení nemusí být pro každého. Finanční výhody manželství však mohou být často tím, co některé páry přiměje k oficiálnímu svazku. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že i nesezdání má některé skutečné finanční výhody.

Stále více párů se dnes rozhoduje vynechat manželství. Přitom počet lidí žijících v partnerském svazku se za posledních deset let zvýšil téměř o 30 %. Navíc mnozí z těch, kteří se rozhodli uzavřít manželství, tak činí později než předchozí generace. To je částečně způsobeno finančními důvody.

Mladé páry nejprve řeší bydlení, hypotéky, mění kariéru nebo mají jiné velké výdaje. Partneři často cítí, že by si měly dát do pořádku své vlastní finance ještě před uzavřením manželství.

Zatímco dříve platilo, že všechny finanční výhody mohly získat pouze manželské páry, dnes už to neplatí. Pokud ještě pár let odkládáte svatbu nebo se jí hodláte zcela vzdát, podívejte se, jak vám a vašemu partnerovi život bez manželství skutečně pomůže vydělat peníze.

Můžete ušetřit, když se vyhnete okázalé svatbě

Průměrná česká svatba stojí 100 000 až 120 000 Kč. Pro mnohé to není nejlákavější způsob, jak nejlépe investovat peníze. Páry, které svatbu vynechají, se tak vyhnou velkým nákladům a dokonce i dluhům spojeným s velkou svatbou.

A co víc. Peníze, které by se jinak utratily za obřad a večírek, lze investovat do investičních dluhopisů, ETF fondů nebo zjistit, kde koupit akcie vyplácející dividendy. Pár se tak může se pár dočkat velkých dlouhodobých zisků v podobě složených úroků.

Můžete se vyhnout nákladům na rozvod

Míra rozvodovosti v zemi za posledních deset let mírně klesla. Stále je však šance manželských párů na rozvod vysoká, a to 47 procent. A přestože rozchod může být neuvěřitelně bolestivý bez ohledu na váš vztahový status, finanční zátěž spojená s rozvodem může hroznou situaci ještě více finančně ztížit.

Sumy za sporné rozvody se mohou vyšplhat na 30 000 až 50 000 korun. U složitějších případů dokonce do statisíců korun.

Samozřejmě nejste odsouzeni k rozvodu, pokud se rozhodnete uzavřít sňatek. Avšak pokud zůstanete nesezdaní, budete se moci vyhnout rozvodovým poplatkům, uložit si do kapsy peníze navíc a sledovat, jak rostou v dividendách.

Můžete společně zažádat o hypotéku

Pokud si chcete vzít hypoteční úvěr na dům pro sebe a svého partnera nebo získat kreditní kartu s výhodami, které využíváte oba, můžete tak rozhodně učinit bez ohledu na to, zda jste manželé. Společná hypotéka už dávno není výsadou manželských párů.

Partnerská hypotéka nebo-li hypotéka pro partnery nabízí dvě varianty, jak získat finance na společný dům či byt. O hypotéku lze zažádat společně s partnerem nebo si ji vezme na sebe jen jeden z partnerů.

Hlavní výhodou partnerské hypotéky je možnost půjčit si vyšší částku za nižší úroky. Partneři mají obecně lepší bonitu než v případě jediného žadatele. Banka tak odstupuje nižší riziko a to se podepisuje na maximální výši půjčené částky i na dalších podmínkách půjčky.

V každém případě je dobré partnerskou hypotéku pojistit životním pojištěním, pro případ zranění, vážné nemoci nebo úmrtí jednoho z partnerů.

Můžete partnera určit jako dědice

Přemýšlet o smrtelnosti není zrovna nejromantičtější věc na světě, ale útěchou vám může být vědomí, že váš partner bude finančně zajištěn, až vy už tu nebudete, a naopak. Všechny dlouhodobé páry a zejména ty, které nejsou sezdané by měly probrat, co by dělaly z hlediska peněz v případě, že by partner onemocněl nebo nečekaně zemřel.

Nesezdané páry by měly sepsat závěť a zajistit, že majetek přejde na partnera. Podle dědického práva by se majetek dělil mezi rodinné příslušníky a partnera, který žil se zůstavitelem ve společné domácnosti alespoň jeden rok před jeho smrtí.

Kromě toho se ujistěte, že jste v případě nezpůsobilosti určili svou druhou polovičku s plnou mocí, aby za vás mohla činit finanční rozhodnutí. V závěti také můžete svého partnera jmenovat hlavním příjemcem pojistky životního pojištění a penzijních účtů.

Můžete utrácet podle svých vlastních představ

Ne všechny manželské páry spojují bankovní účty, to je běžná praxe. Nesezdané páry ještě častěji udržují své finance oddělené.

Pokud máte jiné výdajové návyky než váš partner, může vedení vlastního bankovního účtu znamenat, že nemusíte vyjednávat nebo dělat kompromisy s jinou osobou o tom, jak, kdy, kde a proč utrácet své peníze. Vaše peníze jsou vaše a máte nad nimi stoprocentní kontrolu.

I když je praktikování finanční autonomie skvělým nápadem, pokud jste v oblasti peněz chytřejší než váš partner, můžete sklidit dvojnásobný užitek, pokud mu své výdajové návyky také sdělíte a možná ho tím inspirujete k dodržování stejných zásad.

Diskuse s partnerem o tématech, jako jsou příjmy, úvěrové skóre a dluhy, vám oběma pomůže získat lepší představu o finanční situaci toho druhého, což vám pomůže lépe plánovat budoucnost.

To, že se nevezmete, neznamená, že stále nemůžete spořit a užívat si finančních výhod společného života. Díky důkladnému plánování a otevřené komunikaci si můžete s partnerem snadno zajistit lukrativní budoucnost bez ohledu na stav vašeho vztahu.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang