Refinancovat hypotéku – ANO nebo NE?

refinancovat-hypoteku

Pojem  refinancování hypotéky znamená, že stávající hypoteční úvěr splatíte novým hypotečním úvěrem, který má mnohem lepší úrokovou sazbu i RPSN. Pokud máte hypotéku s určitou dobou fixace úrokových sazeb, během této doby nemůžete měnit měsíční splátky, výši úrokové sazby nebo předčasné hypotéku splatit – refinancovat.

Bezplatně ji splatíte refinancováním pouze na konci fixačního období, ve kterém vám banka garantovala výši úrokových sazeb.

Hypoteční banka by vám měla minimálně 23 měsíce před koncem fixačního období zaslat nové podmínky. Pokud chcete ušetřit, informujte se u své banky včas o nových úrokových sazbách. Pokud vám banka v tomto čase odmítne sdělit výši úrokové sazby, rozhlížejte se a informujte se po nabídkách jiných bank. Refinancování své stávající hypotéky plánujte přibližně též 2–3 měsíce dopředu.

Informace jsou základ

Nejenom sledováním reklamních spotů v televizi a brouzdáním webovými stránkami bank si můžete udělat průzkum aktuálních nabídek hypoték. Než oslovíte konkurenční banky, vyžádejte si od své banky potvrzení o výši – zůstatku vašeho hypotečního úvěru. Toto budete potřebovat.

Vyjednávejte se svou bankou o výhodnějších podmínkách

Pokud už budete znát výhodnější podmínky od konkurenčních bank, projednejte je včas také (2 měsíce předem) se stávající bankou. Je docela možné, že banka nové podmínky upraví a poskytne též výhodnější úrokovou sazbu. Pokud banka své nové podmínky ke stávající hypotéce neupraví, až pak refinancujte svou hypotéku u jiné banky.

V případě, že se dohodnete se svou bankou na výhodných podmínkách, oznamte 14 dní před koncem fixace, že refinancovat nebudete a že akceptujete nové podmínky k hypotečnímu úvěru. Nezapomeňte konkurenční bance oznámit, že svou hypotéku nebudete refinancovat.

TIP: Po přečtení tohoto článku bude každému jasné, jak dosáhnout toho nejvyššího zhodnocení peněz.

Pokud budete refinancovat u konkurenční banky, oznamte to ihned své stávající bance. S novou bankou podepište co nejdříve smlouvu o hypotečním úvěru a zároveň žádejte o čerpání úvěru, abyste mohli včas splatit stávající úvěr ve své původní bance.

Postup při refinancování:

  1. požádejte svou banku o vyčíslení zůstatku svého hypotečního úvěru
  2. vyžádejte si od své banky souhlas, že nová banka bude mít druhé místo v zástavním právu
  3. vyžádejte si zároveň příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušení vinkulace pojistného plnění po uhrazení vaší pohledávky
  4. zjistěte si, do kdy budete muset uhradit mimořádnou splátku – zůstatek svého stávajícího úvěru
  5. nezapomeňte za 30 dní zkontrolovat, že vaše původní banka podala návrh na vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušila vinkulaci pojistného plnění

Pamatujte, že informace, včasné korektní jednání a trpělivost vám ušetří hodně peněz.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang