Financování bydlení – úvěr, půjčka, hypotéka

bydlete-podle-vlastnich-predstav-2

Ne vždy je vlastní bydlení dostupné, zejména kvůli nedostatku financí. Otázkou však zůstává, kde peníze vzít, aby to bylo výhodné. Nový zákon o spotřebitelském úvěru se dotýká mimo jiné i hypotečních úvěrů, které budou hůř dostupné a dražší. Na druhou stranu by mělo být snazší hypotéky splácet.

Financování bydlení formou hypotéky vyžaduje důkladnou přípravu, zejména shromažďovaní všemožných informací. Ty můžete získat přímo z bank, které osobně navštívíte.

Existuje také možnost finančního poradenství. Navštívit lze například Centrum finančního poradenství, které spolupracuje s více bankami, stavebními spořitelnami i pojišťovnami. Jeho pracovníci podají přehled o tom, co která finanční instituce nabízí. Máte tak možnost se dozvědět cenné informace na jednom místě, díky čemuž ušetříte spoustu času.

Možnosti financování bydlení

Pokud zvolíte stavební spoření jako něco, do čeho investovat, můžete vybírat z více možností. Plánujete-li vyšší úvěr, je lepší si vzít hypoteční úvěr, přestože je jištěn nemovitostí. Zvlášť pokud máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Získáte nižší úrokovou sazbu, nižší splátky a delší splatnost.

O něco dražší než hypoteční úvěr je řádný úvěr ze stavebního spoření. Každý, kdo spoří minimálně 2 roky a má naspořeno 40 % cílové částky (a dosáhl patřičného hodnotícího čísla, které má každá stavební spořitelna jiné), má nárok na řádný úvěr. Výhodou úvěru ze stavebního spoření je, že se nemusí dokládat příjem a není vyžadována zástava. Úroková sazba se po celou dobu splácení nemění.

Další možností je meziúvěr neboli překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Výhoda je v tom, že nemusíte mít naspořenou žádnou konkrétní částku a dosáhnete na státní podporu. Pokud meziúvěr bude jištěn nemovitostí, je tu možnost získat delší splatnost a nižší úrok jako u hypotéky. Nevýhoda však je, že se splácí úrok z celé půjčené částky, který se po celou dobu splácení nesnižuje.

Ti, kteří už mají rodinný dům, mohou požádat o státní dotace v programu Nová zelená úsporám. Tento program ministerstva životního prostředí podporuje energeticky úsporné rekonstrukce rodinných a bytových domů. Dotace jsou určeny na výměnu nevyhovujících zdrojů na vytápění a využívání obnovitelných zdrojů energie.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang