Financování bydlení – úvěr, půjčka, hypotéka

bydlete-podle-vlastnich-predstav-2

Ne vždy je vlastní bydlení dostupné, zejména kvůli nedostatku financí. Otázkou však zůstává, kde peníze vzít, aby to bylo výhodné. Nový zákon o spotřebitelském úvěru se dotýká mimo jiné i hypotečních úvěrů, které budou hůř dostupné a dražší. Na druhou stranu by mělo být snazší hypotéky splácet.

Financování bydlení formou hypotéky vyžaduje důkladnou přípravu, zejména shromažďovaní všemožných informací. Ty můžete získat přímo z bank, které osobně navštívíte.

Existuje také možnost finančního poradenství. Navštívit lze například Centrum finančního poradenství, které spolupracuje s více bankami, stavebními spořitelnami i pojišťovnami. Jeho pracovníci podají přehled o tom, co která finanční instituce nabízí. Máte tak možnost se dozvědět cenné informace na jednom místě, díky čemuž ušetříte spoustu času.


img_a299670_w2264_t1509609920-3289358

Možnosti financování bydlení

Pokud zvolíte stavební spoření jako něco, do čeho investovat, můžete vybírat z více možností. Plánujete-li vyšší úvěr, je lepší si vzít hypoteční úvěr, přestože je jištěn nemovitostí. Zvlášť pokud máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Získáte nižší úrokovou sazbu, nižší splátky a delší splatnost.

O něco dražší než hypoteční úvěr je řádný úvěr ze stavebního spoření. Každý, kdo spoří minimálně 2 roky a má naspořeno 40 % cílové částky (a dosáhl patřičného hodnotícího čísla, které má každá stavební spořitelna jiné), má nárok na řádný úvěr. Výhodou úvěru ze stavebního spoření je, že se nemusí dokládat příjem a není vyžadována zástava. Úroková sazba se po celou dobu splácení nemění.

Další možností je meziúvěr neboli překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Výhoda je v tom, že nemusíte mít naspořenou žádnou konkrétní částku a dosáhnete na státní podporu. Pokud meziúvěr bude jištěn nemovitostí, je tu možnost získat delší splatnost a nižší úrok jako u hypotéky. Nevýhoda však je, že se splácí úrok z celé půjčené částky, který se po celou dobu splácení nesnižuje.


 img_a299670_w2264_t1509609931-7502941

Ti, kteří už mají rodinný dům, mohou požádat o státní dotace v programu Nová zelená úsporám. Tento program ministerstva životního prostředí podporuje energeticky úsporné rekonstrukce rodinných a bytových domů. Dotace jsou určeny na výměnu nevyhovujících zdrojů na vytápění a využívání obnovitelných zdrojů energie.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang