Příběhy internetových miliardářů zní občas neuvěřitelně.
Před časem jsme psali o Jacku Maovi, zakladateli společnosti Alibaba. Ten se třeba neváhá označit za hlupáka. Ještě než zbohatnul, odmítl ho zaměstnat i řetězec KFC, a to jako prodavače.
Tento příběh je v něčem podobný. Jan Koum se v roce 1976 narodil v ukrajinském Kijevě do židovské rodiny. V jeho šestnácti letech se jeho matka s babičkou rozhodly přestěhovat do Kalifornie.
Koumovi dostali malý sociální byt a šestnáctiletý Jan si musel najít brigádu, aby přispěl do rodinného rozpočtu. Pracoval jako uklízeč v samoobsluze. Jeho otec zůstal na Ukrajině a za pět let umřel. Za další tři roky zemřela i jeho matka. Výchozí podmínky nic moc, že?
V 18 letech se začal Koum zajímat o programování a zapsal se na San Jose State University. Zároveň si ale musel najít i práci. Poštěstilo se mu získat místo security testera v Ernst & Young. V roce 1997 potkal Briana Actona a následně společně pracovali v Yahoo.
Zůstali tam celých 10 let a pak si na rok vzali volno, které strávili cestováním po Jižní Americe a hraním ultimate frisbee. Pak nastal čas návratu do pracovního procesu. Najít novou práci se jim v době zuřící finanční krize moc nedařilo. V jednu chvíli se oba ucházeli o místo u Facebooku, ale neuspěli.
S jejich výhlídkami to nevypadalo příliš růžově. Zejména Acton si uvědomoval, že už mu táhne na čtyřicítku a leckdo by mohl označit za ztroskotance.
Přesto si dokázal udržet optimismus a na svůj neúspěch u přijímacího pohovoru u Facebooku reagoval ve svém, dnes již legendárním tweetu takto: „Facebook mě odmítnul. Byla to skvělá příležitost potkat fantastické lidi. Těším se na další životní dobrodružství.“
Oba programátoři nakonec zhmotnili heslo „Pokud nenacházíš cestu, tak si ji postav“. V lednu 2009 si Koum koupil iPhone a došlo mu, že teprve půl roku starý App Store má potenciál vytvořit úplně nové odvětví – obor mobilních aplikací.
Jan dostal nápad na aplikaci, kterou dnes celý svět zná pod názvem Whats App. Zpočátku měla aplikace spoustu much, které se ale naštěstí rychle podařilo vychytat. Pět let poté firmu WhatsApp Inc. koupil právě Facebook, a to za astronomických 19 miliard dolarů.
Prodej firmy ukul Acton s Koumem na večeři se zakladatelem Facebooku, Markem Zuckerbergem. Co říkal Zuckerberg na to, že tyto bezesporu šikovné chlapíky jeho personální kdysi odmítlo, není známo.
P.S. Mimochodem Koum s Actonem nebyli v době prodeje jedinými podílníky Whats Appu. Jedním z akcionářů byla i venture kapitálová společnost Sequoia Capital, která do WhatsApp v roce 2011 vložila 8 milionů dolarů výměnou za více než 15% akcií. Návratnost investice je závratná. Aktuální hodnota tohoto podílu se odhaduje na 3,5 miliard dolarů.