Facebookem obchází strašidlo komunismu. Nedejte se

Na Facebooku koluje sken dopisu čtenáře jakéhosi tištěného periodika. Ani se nedivím, že mnozí nad ním nevěřícně kroutí hlavou.

Ostatně posuďte:

Dobrý den, reaguji na Váš článek o Grešíkově moštárně.

Pan Grešík se zase projevil jako velmi vychytralý podnikatel. Lidé si schválí levnou cenu za mošt, ale člověk se na to musí podívat i z jiné strany. Kdyby pan Grešík prodával mošt dejme tomu za 30 nebo 40 Kč, jako je běžné, nikdo by si to nekoupil a pan Grešík by ostrouhal kolečka. Za 18 korun si to ale koupí spousta lidí, sám jsem to před jeho krámem viděl.

Takže nakonec z nás ty peníze dostane a přijde si na své, navíc když se dozvíte, že jablka má ze svého sadu, kde to stačí jen posbírat. Lidé by měli více přemýšlet, než někomu dají vydělat.“

Josef Bělský

Dříve než však začnete lomit rukama nad tím, jak je český národ příšerný, a jak se nedokáže zbavit strašlivého dědictví komunismu, dovolte mi moji vlastní zkušenost. V rámci svého podnikání jsem měl možnost poznat desítky či spíše stovky cizinců, převážně Američanů a Britů1. A sázel bych, že minimálně desetina byla ideovými souputníky pana (či soudruha?) Bělského.

Nevěříte? Víte, koho si Britové zvolili největší osobností dějin? Ano, neúspěšného burzovního spekulanta, defraudanta a hochštaplera, který nechal svoji rodinu hladovět a mrznout, ačkoliv dokázal za život utratit a promarnit ekvivalent tří milionu marek v hodnotě ze začátku devadesátých let 20. století.

Ano, mluvím o Karlu Marxovi, jehož výrok parafrázuji v titulku. Němci si zase v podobné anketě zvolili do první desítky konfidenta tajné policie Vladimíra Iljiče Uljanova, známějšího pod pseudonymem Lenin.

Na druhé straně nemohu vyloučit, že pan Bělský ultralevicový světonázor vůbec nesdílí. Možná, že jde ve skutečnosti jen o chorobně škudlivého voliče pravice, který by si zřejmě přál, aby většina populace jedla trávu a žila v lesích a jeskyních.

Jinými slovy, nepřátel jakéhokoliv podnikání je na světě všude spousta. Bohužel. Jsou to patologicky postižení jedinci, které je asi nejlepší ignorovat a nenechat si jimi otravovat život.

Možná, že i oni jednou pochopí, že jabloně stojí na pozemku, který má nějakou cenu, hnojivo také něco stojí, lidem, kteří se o jabloně starají, sklízí jablka a dělají z nich mošt, je třeba platit mzdu, nehledě na to, že výstavba a vybavení moštárny také stojí nemalé prostředky.

Možná, že i oni jednou pochopí, že mzdou živnostníka je jeho zisk.

P.S. Možná ale nejde o nic jiného než o geniální guerilla marketing Grešíkovy moštárny. V tom případě bych panu Grešíkovi pogratuloval. Co si o tom myslíte vy?

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang