Ferrari vstoupí na burzu pravděpodobně již v říjnu 2015

Sergio Marchionne, CEO skupiny Fiat Chrysler Automobiles, již před více než půl rokem mluvil o možném odštěpení a veřejném obchodování prodejce luxusních automobilů Ferrari.

S blížícím se IPO jsou nyní uveřejněny bližší informace ohledně této transakce. Kromě Ferrari má Fiat Chrysler pod svými křídly značky Jeep, Alfa Romeo, Abarth, Maserati a další.

Ferrari si vybralo UBS Group

Švýcarský poskytovatel finančních služeb UBS bude řídit prvotní veřejnou nabídku akcií (IPO) Ferrari na New York Stock Exchange. Do transakce se ovšem zapojí i JPMorgan Chase a Goldman Sachs, kteří budou investorům nabízet 10 % akcií Ferrari.

Fiat Chrysler má v úmyslu nabídnout 80% podíl ve Ferrari svým stávajícím investorům. Zbylých 10 % akcií vlastní Piero Ferrari, syn Enza Ferrari.

Odštěpení jako zdroj investic

Fiat Chrysler plánují investovat 48 miliard EUR do programu, jenž má dopomoci ke globální expanzi značkám Maserati, Jeep a Alfa Romeo. CEO Marchionne počítá, že IPO Ferrari pokryje financování programu z jedné pětiny.

Očekává totiž valuaci nejméně 10 miliard EUR, ačkoli analytický tým Bloomberg News odhadl valuaci v průměru o 1,3 miliardy nižší.

Uvedení na burzu se zpožděním

Ferrari se původně mělo začít obchodovat na NYSE koncem června, ovšem daňové otázky oddálily vstup na burzu nejdříve na 13. října. Po dokončení odštěpení, které je odhadováno na počátek příštího roku, by se Ferrari mělo stát nezávislou společností.

Ferrari v top 10 nejhodnotnějších značek v Itálii

Značce Ferrari, která proslula svými rudými sportovními vozy a úspěchy v seriálu závodů Formule 1, patří 8. místo v žebříčku nejhodnotnějších italských značek. Titul nejhodnotnější italská značka si s velkým náskokem drží jedna z největších pojišťoven na světě Assicurazioni Generali.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang