IKEA: šnečí expanze a kultivovaní Češi

Existují velmi úspěšné firmy, které by mohly rychle expandovat, ale nedělají to. Klidně by mohly otevírat desítky a stovky nových poboček ročně, ale ony jdou na to pomalu.

Každá banka by považovala za čest, pokud by jim mohla půjčit na expanzi i za velmi nízký úrok. Investoři by se o jejich akcie při IPO poprali. Ale ze strany vlastníků prostě není zájem. Kdo ví, proč. Jednou z takových firem je i IKEA.

Určitě nejsem sám, komu vrtá hlavou, proč tento veleúspěšný řetězec už nemá pobočku v každém krajském městě ČR. Bezpochyby by byly profitabilní. Jedinou odpovědí je, že ústředí sice otevírá zhruba 15 nových obchodních domů ročně, jenže po celém světě.

A v tuto chvíli je prostě Čína či Rusko atraktivnější než ČR. Existují sice plány na otevření dalších poboček v Plzni a Hradci Králové, ale realizace těchto plánů bude zřejmě muset pár let počkat. 

Ve čtvrtečních Lidových novinách vyšel rozhovor s generálním ředitelem společnosti IKEA pro ČR, Slovensko a Maďarsko. Vedle kauzy koňského masa a plánů švédského giganta do budoucna zmiňuje Marek Feltl i jeden zajímavý kulturní postřeh.

Na nadhozenou polootázku Lidových novin, „Velké obchodní domy mají úspěch třeba v Číně, kde v nich zákazníci dokonce i přespávají,“ odpověděl: „To je pravda. A nejen to. Přístup zákazníků z různých zemí je hodně jiný. Já to z nám z Itálie, kde po víkendu bylo třeba obchodní dům kompletně uklidit a zorganizovat. Všechno bylo popsané, sedačky pošlapané, ale tam je to normální.“

Dále doplnil: „Kolikrát i v severských zemích, kde mají volnější výchovu, je všechno rozházené. Musím říct, že kdokoliv přijede k nám nebo na Slovensko a do Maďarska, kvituje úroveň našich obchodních domů s uznáním. Existuje zde určitá kulturnost a respekt k pořádku.“ 

Dnes a denně čteme diskuzní příspěvky i články, ze kterých vyplývá, že snad není horšího národa na zeměkouli než jsme my, Češi. Tato pochvala, i když od našince, proto potěší. Samozřejmě, tepání různých zlořádů, které se zde dějí, je oprávněné a správné, ale kritikům dost často chybí opravdový přehled o dění v cizině a tudíž i jejich hodnocení je mnohdy pochybné.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang