Seznamte se s novou třídou aktiv, kterou si pravděpodobně nebudete moci dovolit

Pamatujete časy, kdy dům bylo místo, kde jste žili, víno se pilo protože chutnalo, a umění bylo něco co se obdivovalo a ne oceňovalo? Pravděpodobně ne. Dneska to jsou všechno třídy aktiv, věci, do kterých můžete investovat s tím, že za ně jednou někdo možná zaplatí mnohem více.

Třeba jako za byt v New Yorku za který nedávno zaplatil kupec 88 milionů dolarů, či jediná malba prodaná za 250 milionů dolarů, či lahev Cheval Blanc z roku 1947 prodaná za 300 tisíc dolarů. Další možnou třídou aktiv, která přibyla na seznam, jsou klasické vozy.

Tento měsíc bylo v Kalifornii prodáno Ferrari 250 GTO v soukromé transakci za 50 milionů dolarů. Za stejný typ vozu bylo v aukci zaplaceno zatím nejvíce 38,1 milionu dolarů. V letech 1962 až 1964 bylo tohoto modelu ručně vyrobeno pouze 32 kusů.

Těch 38,1 milionů dolarů zvýšilo rekord ve veřejné aukci o třetinu. Což cosi naznačuje. Hagerty Insurance’s Blue Chip Index of 25 classic cars vyrostl za poslední rok o 35%.  

A tak se hodně lidí ptá, zda je toto nová žhavá třída aktiv. Pokud chcete investovat do klasických vozů, Financial Times vám doporučují investovat do Classic Car Fund. Faktem je, že řada lidí nechce z principu investovat do podílových fondů a ohrnuje nad nimi nos. Každá akcie fondu do kterého investujete je stejná. Pokud investujete do klasického vozu, je tomu jinak.

Úrokové sazby jsou aktuálně nízko a k tomu je řada lidí stále vyděšená a vystrašená z poslední finanční krize. Lidé hledají alternativy k investicím do cenných papírů. Hledají nová aktiva.

„Můžete si koupit vůz za 65 tisíc liber a za pět let ho prodáte za 80 tisíc liber a ještě si k tomu užijete,“ říká Paul Spires, general sales manager v Aston Martin Works. Když dáte 65 tisíc liber do banky, může se vám stát, že tam za 5 let bude zase jenom 65 tisíc liber, tedy pokud tam ta banka ještě bude. 

A pokud snad klasické vozy jako investice nejsou pro vás, můžete se zatím snažit předpovědět, jaká třída aktiv bude na vlně v příštích letech. Voda? Filmy? Něco jiného? Možnosti jsou takřka nekonečné.  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang