Investice do zlata: je lepší fyzické zlato nebo akcie těžařů

Dotaz: Jaký je váš názor na investice do zlata?

Já osobně nepodléhám zlaté horečce a investici do zlata nepovažuji za investici v pravém slova smyslu. Zlato spíše považuji za jakési „uchovávadlo“ hodnoty, ovšem je třeba uznat, že časem prověřené.

Když to zjednoduším, tak na zlatě nic nevyděláte. Když Vám zlato roste (vyjádřeno v USD), současně Vám klesá dolar. A obráceně. Investice do zlata je ovšem celkem spolehlivá ochrana proti znehodnocení peněz inflací.

To znamená, pokud má někdo například v plánu mít jeho volné finanční prostředky po dobu příštích 10-50 let uložené ve slamníku či třeba v bance s nulovým úrokem, zde skutečně hrozí, že tyto peníze inflace ošklivě znehodnotí.

Potom nákup fyzického zlata skutečně dává smysl a lze s určitou jistotou říci, že po celou onu plánovanou dobu si takto uložený Váš majetek udrží hodnotu. V souvislosti s tím musím upozornit na jednu zásadní věc týkající se fyzického zlata (to není jenom klasická zlatá cihla, ale také třeba zlaté mince).

Jde o to, že se může značně v ten samý okamžik lišit nákupní a prodejní cena zlata. Rozdíl může činit až 20% a to je zatraceně moc. Pro srovnání rozdíly mezi nákupními a prodejními cenami třeba akcií, tím myslím likvidní tituly typu Bank of America či třeba IBM, jsou v řádech setin či desetin procenta. To je věc, kterou si řada investorů neuvědomuje.

Představují si, že například cena jejich zlaté cihly vyroste o x% za dva roky a potom zjistí, že stejná procenta je stál prodej (rozdíl nákup/prodej). Tak k čemu to potom je? Přesto, uvažování směrem zlato není tak zcela od věci. Já o zlatě přemýšlím často, ovšem mám k tomu poněkud jiný přístup. Jde o to, že na jeho cenu spekuluji tak, že si kupuji zavedené těžaře zlata.

Ti rostou a klesají v zásadě přesně tak, jak se pohybuje zlato. Líbí se mi to rovněž z toho důvodu, že tak vlastním část takové firmy a ještě mám nárok na dividendy. Rovněž mohu velmi dobře analyzovat výsledky takového podniku a sám pro sebe si určit, zda je či není podhodnocený.

Typicky mám jen ty nejlepší zkušenosti například s akcií světově známé firmy Barrick Gold Corp. (jak vidíte, zlato má již v názvu).

Jak si můžete všimnout, titul je po krásné korekci a to zhruba odpovídá tomu, jak šla dolů cena zlata v posledních měsících. Takže za sebe mohu říci, že těžaře zlata vlastním stokrát raději než fyzické zlato. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang