IT/auta: Čelní skla a palubní desky čekají velké změny!

Dalším velkým byznysem pro technologické firmy typu Apple či Google mají být osobní automobily. Je to prosté. Byznys se smartphony a tablety není nekonečný a v osobních automobilech lze již nyní tušit ohromný prostor pro typicky IT firmy. Vždyť kolik lidí tráví v osobním voze, a to buď soukromě nebo pracovně, i hodiny denně? Mnoho. Ostatně tématu jsem se již prvně věnoval v článku Google a Audi budou vyrábět chytré auto.

Proč?

Celosvětové výdaje na elektroniku mají podle expertů v roce 2014 klesnout zhruba o 1% na 1,06 bilionů dolarů. Nejde ani tak o to, že by se prodávala méně. Ale ceny například smartphonů a tabletů se snižují. Jednoduše klesá průměrná cena přístrojů. Ještě v roce 2010 zaplatil zákazník za chytrý telefon v průměru 444 dolarů. Ve 2014 už to bude pouze 297 dolarů. A to je dramatický rozdíl. Novým „zlatým dolem“ by se mělo stát nejen vybavení automobilů (rozumějte chytrá elektronika propojená s palubou aut), ale také „nositelná“ elektronika. Tedy například chytré hodinky či třeba Google brýle. Píšu Google brýle, neboť Google je v tomto zjevně nejdál a horkým adeptem na lídra v této oblasti. 

Aliance

Situace postupně spěje k aliancím IT firem a automobilek. Audi a Google to již oznámily. GM a Honda chtějí spolupracovat s Applem. Hyundai je již tak daleko, že u nových modelů plánuje možnost ovládat je prostřednictvím Google Glass. Stejně tak firma Samsung se chce ubírat tímto směrem. 

Co přijde teď?

Budoucí automobil? Tak trochu smartphone na kolech. Mohu vás ujistit, že na palubních deskách a čelních sklech se v příštích deseti letech budou dít velké věci. Chci být u toho 🙂

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang