Jak odmítnout 3 miliardy dolarů za něco co nic nevydělává?

Každá doba má svoje specifika a doba internetových start-upů na tom není jinak. Tento článek je mimo jiné o tom, jak odmítnout 3 miliardy dolarů za něco, co ještě nevydělalo ani korunu, nemá to tržby ani zisk.

Budeme zde hovořit o Snapchat.

Co je Snapchat

Tato nová internetová služba je velmi snadná k pochopení. Umožňuje vám poslat fotografii či sms tak, aby se po shlédnutí sama smazala a to beze stopy. Skvělá služba, pokud někomu posíláte jakékoliv choulostivé či kontroverzní fotografie. 

Jak rozšířený Snapchat je

Co se týče rozjezdu této služby, je impozantní. Odhaduje se, že jenom v USA využívá tuto službu každý desátý majitel smartphonu. V USA tuto aplikaci využívá 26 milionu uživatelů. Na službu, která běží sotva dva roky, rozhodně skvělý rozjezd. 

Příjmy firmy provozující Snapchat

Nula!

Snapchat sází na příjmy v budoucnosti

Zakladatel a CEO Snapchatu – Evan Spiegel (23 let) – vybudoval kolem této služby firmu, která zaměstnává 20 lidí a chlubí se tržní kapitalizací kolem 3,6 miliardy usd. Zatím tedy bez jediného dolaru příjmů.

Firma již od investorů získala na další rozvoj služby 170 milionů dolarů. A chystá se získat dalších 200 milionů.

3 i 4 miliardy dolarů odmítnuty

Spiegel odmítnul hned dvě nabídky od technologických gigantů. Facebook za Snapchat nabídnul 3 miliardy dolarů. Google přišel s nabídkou na 4 miliardy dolarů. Neuspěly. 

Internetové firmy a IPO

Jak určit férovou hodnotu u firmy, která ještě nevydělala ani korunu a která nemá žádný příjem? Velmi těžko. Vím, že se v tomto specifickém byznysu snaží ocenit firmu podle počtu uživatelů a dejme tomu času stráveném s touto službou. Snaží se odhadnout, jaký příjem lze dosáhnout na jednoho uživatele (někdy v budoucnosti).

Snaží se určit, jaký byznys model by bylo možno v případě této služby použít. Je to všechno ale hodně „ve vzduchu“. Dokáži si jenom velmi špatně představit, že bych si koupil akcie nějaké společnosti, která ještě neví, jak to udělá a zda za své služby dostane někdy zaplaceno a ještě takovou společnost trh oceňuje na více než 3 miliardy usd. Že by byla dot-com již zapomenuta?

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang