Jak posuzuje investor akcie?

Investora nezajímají krátkodobé fluktuace ceny akcie. Toho zajímá vnitřní hodnota akcie a čeká, že ta bude vyšší než aktuální cena akcie na burze.

To, že cena akcie spadla o 10% jenom proto, že společnost měla jedno slabší čtvrtletí a o pár centů menší EPS, ho nechá zcela klidným, pokud to zásadním způsobem neovlivní vnitřní hodnotu akcie. Stejně tak he k nákupu nezláká jedno či dvě mimořádně silná čtvrtletí či jeden mimořádný rok.

Zde funguje „klasická“ fundamentální analýza společnosti. Jaké akcie takovýto investor nakupuje? Často akcie vyplácející zajímavé dividendy.

Každá nakupovaná akcie musí splňovat 4 základní kritéria.

Musí být za dobrou cenu.

Kupovat předražené akcie nedává smysl. Nákupní cena je to, co ve velké míře ovlivňuje celkové zhodnocení investice. Zamilovat se do „story“ není ten pravý způsob, jak najít správnou investici. To ale neznamená, že akcie společnosti s P/E 10 musí být vždy lepší investicí, než akcie společnosti s P/E 12.

Společnost na tom musí být finančně dobře

Kupovat akcie společnosti s finančními problémy se vyplácí velmi, velmi zřídka. Proto ho nedoporučuji. Abyste mohli takový nákup uskutečnit, je třeba specifický druh finanční analýzy. Proto raději proveďte standardní finanční analýzu a kupujte akcie pouze finančně zdravých společností.

Rozumíte businessu společnosti

Toto je pravidlo prosazované W. Buffettem i dalšími investory a doporučuji se ho držet. Jen tak totiž dokážete správně posoudit, zda je na tom společnost finančně dobře či nikoliv. Jste schopni si bez problémů obstarat údaje nezbytné pro finanční analýzu společnosti. Pokud nerozumíte farma businessu, vyhněte se investicím do biotechnologických akcií apod. 

Je tu ještě jedno kritérium, velmi významné pro investory hledající významné zhodnocení akcie v dlouhodobějším časovém horizontu. Neuvádím ho zde, je však součásti e-booku věnovaného analýze akcií, který je zdarma ke stažení.

Mimo to ve zmiňovaném e-booku najdete i ukázku toho, jak společnost Intel letos elegantně díky matematickým pravidlům a účetním postupům zvýšila EPS za čtvrtletí o 3 centy na akcii. Ano, trefit ten správný zisk, to je věda.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang