Jak získat osobní půjčku v 8 krocích

JAK ZÍSKAT OSOBNÍ PŮJČKU V 8 KROCÍCH

Osobní půjčka může být užitečným zdrojem, když člověk potřebujete zaplatit velké nebo neočekávané výdaje. Aby však mohl půjčku co nejlépe využít, je nejlepší mít spolehlivý plán jejího splácení.

Pokud se zájemce rozhodl požádat o osobní půjčku, měl by zvážit všechny faktory, které se podílejí na jejím přijetí, včetně finanční situace, věřitele, a způsobu, jakým bude klient půjčku splácet. Celý proces je shrnut v následujících osmi krocích:

 • spočítat si, na kolik půjčka vyjde
 • zkontrolovat svoji bonitu
 • zvážit možnosti
 • vybrat typ půjčky
 • poohlédnout se po nejlepších sazbách osobních půjček
 • vybrat věřitele a podat žádost
 • poskytnout potřebnou dokumentaci
 • přijmout půjčku a začít splácet

Jednotlivé detaily o těchto krocích jsou dostupné níže.

Jaké informace je třeba mít před podáním žádosti o půjčku

Než dojde k žádosti o osobní půjčku, bude nutné shromáždit všechny dokumenty a potřebné informace. Díky tomu lze efektivně procházet jednotlivými kroky a získat finanční prostředky co nejrychleji.

Dokumenty, které jsou potřeba:

 • osobní doklady, jako je občanský průkaz nebo cestovní pas
 • doklad o příjmu, výplatní pásky
 • udaje o zaměstnavateli, včetně názvu společnosti a kontaktu
 • trvalé bydliště v ČR

Jak získat osobní půjčku v 8 krocích

Existuje mnoho důvodů, proč si vzít osobní půjčku, například nutná oprava auta. Pokud je pro žadatele osobní půjčka tím správným typem financování, je žádoucí postupovat při žádosti o ni podle následujících osmi kroků.

Spočítat si, na kolik půjčka vyjde

Žadatel ani věřitel nechtějí, aby si klient vzal osobní půjčku a nemohl si ji dovolit splácet. I když věřitelé obvykle provádějí důkladnou kontrolu klientovy bonity, je chytré si udělat vlastní propočty a ujistit se, že to vyjde.

Prvně určit, kolik peněz bude potřeba. Než dojde na podání žádosti o půjčku, bude dobré zjistit, zda věřitel účtuje poplatek za poskytnutí půjčky – a pokud ano, v jaké výši. Vědomí o tom, kolik peněz bude potřeba po odečtení poplatků, ulehčí rozhodnutí o půjčce.

Dále bude užitečné pomocí úvěrové kalkulačky zjistit, jaká bude měsíční splátka. To může být obtížné, pokud není známo, jaké sazby a podmínky splácení věřitelé nabízejí. Ovšem lze si pohrát s čísly, aby klient získal představu o tom, kolik půjčka bude stát, a mohl se rozhodnout, zda ji jeho osobní rozpočet zvládne.

Zkontrolovat svoji bonitu

Většina věřitelů kontroluje bonitu, neboli úvěrovou zatíženost zákazníka (splátky závazků a životní minimum) a jeho současný doložitelný příjem, aby zjistila, jaká je pravděpodobnost, že bude klient půjčku splácet.

osobni-pujcka-8812411
Čím méně člověk dluží nebo dlužil, tím vyšší šanci má na schválení půjčky.

Pokud je bonita slabá, může mít klient stále šanci získat půjčku. Úrokové sazby a poplatky však mohou být příliš vysoké na to, aby se to vyplatilo, proto by měl žadatel před podáním žádosti podniknout kroky ke zlepšení své bonity. Například najít si druhé zaměstnání.

Čím lepší je klientova schopnost splácet a dostát tak svým závazkům vůči bance, u níž si klient plánuje vypůjčit peníze, tím větší je pravděpodobnost, že bude půjčka schválena.

Zvážit možnosti

V závislosti na úvěruschopnosti bude možná potřeba mít spoludlužníka, aby byla schválena osobní půjčka se slušnou úrokovou sazbou. Ručitelem může být člen rodiny či přítel s dobrým finančním zdravím. Pokud není možné najít spoludlužníka nebo věřitelé spoludlužníky neumožňují, lze získat zajištěnou osobní půjčku místo nezajištěné.

Zajištěné půjčky vyžadují zajištění, například vozidlem, domem nebo hotovostí na spořicím účtu, výměnou za výhodnější podmínky. Pokud půjčku dlužník nesplatí, může věřitel zabavit zástavu, aby jí byl dluh uhrazen.

U klasických bank může být obtížné získat schválení půjčky. Někteří online věřitelé se však specializují na práci s dlužníky se špatnou bonitou a některé úvěrové společnosti poskytují krátkodobé půjčky, které slouží jako alternativa k půjčkám před výplatou.

Vybrat typ půjčky

Jakmile žadatel zná svoji bonitu a zvážil své možnosti, musí se rozhodnout, který typ půjčky je pro jeho situaci nejvhodnější. Zatímco někteří věřitelé jsou flexibilní, pokud jde o způsob využití finančních prostředků, jiní mohou schválit žádost o půjčku pouze v případě, že peníze budou použity na konkrétní účely.

Například jeden věřitel může umožnit vzít si osobní půjčku na financování malého podniku, zatímco jiný nemusí vůbec povolit použít vypůjčené prostředky pro podnikatelské účely. Pak bude potřeba zvolit úvěr na podnikání, který je určený přímo na zaplacení výdajů spojených s podnikatelskou činností.

Půjčky na konsolidaci dluhů: Konsolidace dluhů je jedním z nejčastějších způsobů využití osobních půjček. Tím, že si žadatel vezme půjčku na pokrytí svých stávajících dluhů, sníží počet splátek, o které se musí každý měsíc starat, a získá jednu (potenciálně nižší) úrokovou sazbu.

Půjčky na rekonstrukci bydlení: Půjčka na modernizaci bydlení může být dobrou volbou, pokud chce klient zaplatit velkou rekonstrukci předem, aniž by si musel brát zajištěný úvěr na bydlení.

Nouzové půjčky: Půjčky pro případ nouze jsou užitečné pro řadu účelů. Porucha automobilu nebo prasklé potrubí mohou být dobrým důvodem pro čerpání tohoto typu půjčky.

Poohlédnout se po nejlepších sazbách osobních půjček

Spokojit se s první nabídkou, která se vyskytne, není dobrý nápad. Místo toho je dobré si udělat čas a poohlédnout se po nejlepší možné úrokové sazbě. Porovnat několik typů věřitelů a typů půjček, a získat představu o tom, co je reálné.

Osobních půjčky obvykle nabízejí banky a online věřitelé. Pokud je žadatel dlouholetým majitelem účtu u své banky, měl by zvážit, zda se nejprve nepřeptat tam. Často se stává, že může být banka za věrnost ochotna odhlédnout od nedávných úvěrových přešlapů nebo poskytnout lepší úrokovou sazbu.

Vybrat věřitele a podat žádost

Po provedení průzkumu si vybrat věřitele s nejlepší nabídkou a poté podat žádost.

V závislosti na typu věřitele lze žádost podat online. Případně mohou někteří věřitelé vyžadovat, aby byla žádost podána osobně v místní pobočce banky. Obvykle bude nutné uvést své jméno, adresu a kontaktní údaje, informace příjmu a zaměstnání a důvod půjčky.

pujcka-v-8-krocich-1622244
Přečíst si všeobecné obchodní podmínky na smlouvě o půjčce je základ.

Věřitele bude zajímat, kolik si žadatel chce půjčit. Poté může poskytnout několik možností pro zvážení po nezávazné kontrole úvěruschopnosti. Bude možnost seznámit se s kompletními podmínkami půjčky, včetně poplatků a doby splácení. Základem je důkladně si přečíst smlouvu o půjčce, a vyhnulout se tak skrytým poplatkům a dalším nástrahám.

Poskytnout potřebnou dokumentaci

Každý věřitel se liší, pokud jde o to, co je potřeba k podání žádosti. Jakmile bude žádost podána, věřitel pravděpodobně požádá o předložení některých dalších dokumentů. Například bude nutné nahrát kopii poslední výplatní pásky, kopii občanského průkazu nebo doklad o trvalém pobytu v ČR.

Věřitel bude informovat, zda potřebuje dodatečnou dokumentaci. Čím rychleji budou informace poskytnuty, tím dříve klient dostane rozhodnutí.

Přijmout půjčku a začít splácet

Poté, co byla žádost schválena, bude potřeba dokončit dokumenty k půjčce a přijmout její podmínky. Peníze jsou obvykle připisovány na účet do týdne – někteří online věřitelé je poskytují už do jednoho nebo dvou pracovních dnů.

Po schválení půjčky je třeba si ohlídat, kdy půjčku splácet. Není od věci zvážit nastavení trvalého příkazu z běžného účtu. Někteří věřitelé dokonce nabízejí slevy z úrokové sazby, pokud jsou automatické platby na účtu nastaveny.

Vyplatí se popřemýšlet, zda si každý měsíc nepřiplatit. Osobní půjčky mohou být sice levnější než kreditní karty, avšak i tak lze ušetřit na úrocích, pokud bude půjčka splacena dříve. K tomu může pomoci přidání i malé částky k měsíčním splátkám.

Faktory, které ovlivní úrokovou sazbu

Kvalifikační požadavky na osobní půjčku se liší v závislosti na věřiteli, ovšem existuje několik kritérií, na která se mnoho věřitelů dívá při určování nabídky úrokové sazby.

 • Bonita: Dobrá schopnost splácet může usnadnit získání osobní půjčky s nižší úrokovou sazbou. Věřitelé prověří bonitu a úvěrovou historii, zda neobsahuje nepříznivé záznamy, jako opožděné platby nebo nesplácení.
 • Poměr dluhu k příjmu (DTI): Poměr DTI (Debt to Income) je podíl měsíčního dluhu a hrubého měsíčního příjmu. Obecně platí, že nízký poměr DTI je pro věřitele signálem, že klient zvládne měsíční splátky nové osobní půjčky.
 • Doba trvání půjčky: Obecně platí, že půjčky s kratší dobou splatnosti nabízejí nižší úrokové sazby. Delší doba splácení obvykle znamená vyšší úrokovou sazbu.
 • Spoludlužník: Pokud žadatel nesplňuje kvalifikační požadavky věřitele, může spoludlužník – důvěryhodný člen rodiny nebo přítel v dobrém finančním stavu – zvýšit šance na schválení půjčky – potenciálně s lepší úrokovou sazbou.

Pokud má žadatel slabou bonitu a vysoký poměr DTI a nemá ochotného spoludlužníka s dobrým úvěrem a stabilním příjmem, nebude mít nárok na nejnižší sazby osobní půjčky. Silná bonita a nízký poměr DTI však přilákají nejkonkurenčnější sazby.

Lze se předběžně kvalifikovat pro osobní půjčku?

Pokud chce žadatel vědět, jaké budou úrokové sazby a podmínky půjčky ještě před podáním oficiální žádosti, měl by hledat věřitele, kteří mají předkvalifikační proces.

Chce-li žadatel zjistit, zda splňuje podmínky předkvalifikace, musí vyplnit základní dotazník s osobními údaji. Podrobnosti mohou zahrnovat jméno, adresu, příjem, výši úvěru a důvod žádosti o úvěr.

Tipy pro urychlení procesu

Při hledání osobní půjčky, chce žadatel pravděpodobně získat půjčku ihned. Tyto tipy pomohou vyhnout se průtahům při žádosti o osobní půjčku.

Před podáním žádosti je nutná kontrola úvěruschopnosti. Než se žadatel začne poohlížet po osobních půjčkách, měl by zjistit, jak si jeho úvěrová situace stojí. Okamžitá oprava nedostatků je jednoduchý způsob, jak se vyhnout pozdějším problémům při žádosti o půjčku.

 • Splácet dluhy. Při dluzích a nutné potřebě finančních prostředků na půjčku, může zvýšit bonitu a snížit poměr DTI splacení některých dluhů, což může zvýšit šance na schválení půjčky.
 • Promluvit si se svou stávající finanční institucí. Banky mohou být ochotnější zvážit žádost o osobní půjčku od klienta, se kterým mají dlouhodobě pozitivní vztah.
 • Zvážit online věřitele. Mnoho online věřitelů nabízí rozhodnutí o půjčce do druhého dne a v případě schválení mohou být peníze připsány na bankovní účet do několika dnů po podání žádosti.
 • Půjčené prostředky si vyzvednout osobně. Pokud má věřitel kamennou pobočku, lze se zeptat, zda existuje možnost vyzvednout si finanční prostředky na pobočce, a získat tak peníze rychleji.

Kde najít nejlepší sazby osobních půjček?

Nyní je důležité porovnat nabídky a zjistit, který věřitel může poskytnout nejnižší úrokové sazby a poplatky. To pomůže najít půjčku, která vyhovuje klientovým potřebám a je dlouhodobě nejvýhodnější.

TIP: Při splnění několika málo podmínek je snadné získat osobní půjčku v 18ti letech.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang