50 způsobů, jak žít bez státu

50 ZPŮSOBŮ, JAK ŽÍT BEZ STÁTU

Státní řízení společnosti není jen v rozporu s lidskou svobodou, je rovnou zcela nemožné. Není schopno dosáhnout cílů, které si stanovuje, což obvykle bývá všeobjímající řízení nějaké oblasti ekonomického a společenského života.

Podobné pokusy totiž mají tendenci vyprovokovat odpor. Lidé hledají skulinky, případně vynalézají nové způsoby, jak dosáhnout pokroku. Lidé se nikdy nenechají zavřít do klece. Snaží se být svobodní a občas se jim to i povede.

Posledních více než sto let měl stát navrch – občas díky převratným změnám, většinou díky miliónům každodenních malých krůčků. Co když se tento vývoj dnes obrací? Co když se státní kontrolní aparát nechává podkopávat milióny malých podnikatelských krůčků, které kazí státní pokusy o plánování a rozkazování? Struktura státu a struktura vzájemně propojených lidí jdou proti sobě.

Ve srovnání s politikou a cestou pomalého masového vzdělávání je hackování státu pomocí inovací mnohem slibnější cesta kupředu. Něco totiž visí ve vzduchu. Je to jako singularita občanské neposlušnosti. Pandořina skříňka.

Nebo série inovativních vln. Obrovské množství lidí se podílí na velkém kroku vpřed. Svět se brzy stane mnohem dynamičtějším.

Zde je pouze padesát příkladů, jak lidé obcházejí státem kladené překážky:

1. Airbnb

Tato služba umožňuje lidem pronajímat své domovy na pár dní. Nabízí nižší ceny než hotely a obchází pavučinu regulačního aparátu, územního plánování, monopolních odborů a dalších bariér vstupu do odvětví. Samozřejmě, hotelovým kartelům se to občas nelíbí.

2. Uber

Taxíky musí mít licence, které zvyšují koncové ceny. Je to teplý, pohodlný a dobře chráněný kartel. Uber pomůže tento systém obejít a získat odvoz v čistých autech za lepší ceny.

3. Bitcoin

Stát zničil peníze už velmi dávno. A trh vytvořil zcela šifrovanou měnu. Může to znamenat smrt pro euro, dolar a všechny ostatní podvodné peníze. Důsledky těžby bitcoinu jsou skvělé a inspirující.

4. Soukromá výroba elektřiny

Velké společnosti jako Google jsou unaveny z handrkování s regulovanými dodavateli v síťových odvětvích. Obávají se výpadků a potřebují spolehlivější dodávku energie. Vyrábí si tedy vlastní. Je jich jen pár, avšak to bylo i bohatých pánů používajících mobilní telefony.

Každá inovace takto začíná. Cena pak jde dolů a kvalita nahoru. Začne platit Moorův zákon. Tento trend by časem mohl ohrozit existující rozvodné sítě.

5. Doktor na zavolanou

Doktoři se odhlašují z ObamaCare a ze systému zdravotních pojišťoven. Lidé jim platí předem a rovnou ze svého. Koupí si služby, které potřebují, a pokud chtějí, pojištění platí jen pro krytí velkých zdravotních problémů (místo toho, abys se omezovali na to, co nabízí ObamaCare).

6. Bitmessage

Bitmessage je poslední novinkou z oblasti šifrované komunikace, která by mohla nahradit email. Zbývá jen doladit uživatelsky přívětivé rozhraní.

7. Email

Proces zničení poštovní služby jakožto monopolního poskytovatele poštovních služeb je v podstatě nezvratný. Trvalo to dvacet let, avšak dnes je email novým „doporučeným psaním“. Mezitím státní pošta tratí miliardy každý rok. Takový skomírající poskytovatel možná bude po mnoho desetiletí dotován ze státního rozpočtu. Avšak trhy půjdou dále.

8. Silk Road

Tato anonymní stránka umožňuje využít kryptoměnu pro nákup zakázaných látek jako například zatím neschválených léků a jídel. Možná to někomu připadá špatné, je ovšem dobré si uvědomit, že tento web přináší mír na trh, který byl doposud díky státu násilný a smrtelný. 

9. Pravidla copyrightu na Youtube

Bývala jednoduchá, avšak s vývojem remixů, parodií a coverů  seznam výjimek ze striktního copyrightu narůstá. Díky tomu je video Miley Cyrus vydané ráno do večera tisíckrát coverované. V důsledku tak původní scénář copyrightu – tedy stát poskytující monopol na každé dílo – umírá před našimi zraky.

10. 3D tisk

Nejen, že lidé budou obcházet neústavní zákazy zbraní (jako to udělal Cody Wilson), ale budou schopni snadno obcházet i patenty a regulace tak, že si například sami vytisknou své vlastní sprchové hlavice s vysokým průtokem. Jakmile všichni budeme výrobci, nikdo nebude moct být regulován.

11. Peer-to-peer půjčky

Prosper a Lending Club dávají lidem cestu, jak obejít velké zavedené banky a sami se skládat jiným lidem na půjčky. Je to i způsob zhodnocení peněz. Prostor pro komunikaci znamená prostor pro uzavírání obchodů.

12. Zdravotně-pojišťovací svépomocné spolky

Nemusí se jednat pouze o křesťanské organizace, které utvářejí podobné spolky. Tato uskupení pokrývají katastrofické zdravotní náklady pro své členy, čímž obcházejí velké pojišťovací společnosti a státní regulační aparát.

13. Hnutí pro syrové mléko

Stát se po desítky let snaží potlačit nepasterizované syrové mléko, ovšem jeho příznivci se nenechávají zastavit. Jejich spolky jsou všude. Čím více na ně federální úřady dělají zátahy, tím více roste poptávka po jejich produktu.

14. Soukromá arbitráž

Když má člověk s někým spor, poslední místo, kde by chtěl skončit, je pavučina státního soudního systému. Lidé se sami uchylují k soukromé arbitráži. Nejedná se ani o nic nového, nová je ovšem ta velká míra zájmu. Jsou spousty kamenných firem se soukromými arbitry.

15. Escrow

Jak zajistit, aby člověk skutečně dostal to, co si přes internet zaplatí? Na webuEscrow.com peníze rádi pohlídají a nejprve ověří hladký průběh transakce, než platbu pustí dále. Na internetu tak funguje ochrana hmotného majetku – a žádné státní soudy (ani zákony) nejsou třeba.

16. Výlety do vesmíru a jeho průzkum

XCor, SpaceX a mnoho dalších skupin se zapojují do soukromého závodu o vesmír. Dělají to, co dělá NASA – ovšem lépe, rychleji a levněji.

17. Hvězdy na Youtube

Lidé jako Lindsey Stirling, Rebecca Black a tisíce dalších obcházejí starý centralizovaný systém získávání agentů a žebrání u monopolních nahrávacích společností, aby převzaly kontrolu nad jejich životem. Lindsey udělala tak skvělá videa, že ji katapultovala do hvězdných výšin s atraktivními turné. Stejná decentralizace probíhá ve filmu, hudbě i jinde.

18. TOR a Deep Web

Tento anonymní způsob surfování po webu posílá komunikaci náhodně mezi IP adresami po celém světě. Díky tomu lze surfovat bez přihlížení NSA.

19. Univerzální možnost publikovat

Kdysi malá hrstka lidí ovládala hlavní uzly šíření informací. Blogování a publikování na web usnadňuje veřejný projev. Cenzura se stala takřka nemožnou. I noviny už se snaží bránit si své teritorium online. Ale ztrácí kontrolu nad hlavními uzly. Jenom Tumblr má dnes 50 miliónů unikátních vydavatelů.

20. Konec lékařských předpisů

Už dnes si lze objednat levné léky z mnoha zemí – bezpečně, levně a bez předpisu.

21. Legalizace marihuany pro zdravotní účely

Státy uvolňují své zákazy marihuany. Je čím dál jasnější, že válka s drogami skončila prohrou a že některé drogy jako marihuana mají skutečný léčebný účinek. Prohibice je bláznovství a postihy jsou stále častěji vnímány jako kruté a zbytečné.

22. Emigrace

Je stále snazší najít lepší místa k životu, ať už pro počasí, míru zdanění nebo kulturu. Emigrace ze Spojených států v roce 2013 dosáhla rekordních hodnot. Ačkoliv emigrantů jsou stále jen tisíce, možnost odejít existuje a lidé jí čím dál více využívají.

23. Nová města

Lidé v rozvojových zemích začínají chápat, že bohaté země jsou bohaté z nějakého důvodu. Proto se chudé země začínají snažit dovážet dobré instituce a snaží se jít prosperitě vstříc (zatímco bohaté země dělají pravý opak). Kromě čínských speciálních ekonomických zón (SEZ) jsou i honduraská nová umělá města hodná pozornosti.

24. Seasteading

Blueseed je raným příkladem podnikatelské aktivity, která pomůže lidem přesídlit na moře, aby mohli hledat nové příležitosti a lepší společenská pravidla. Seasteading Institute také úspěšně pracoval s nizozemskou firmou na návrhu prvních plovoucích modulů. Čím více na nás tlačí výše daní a státní regulace, tím atraktivnější se stává moře jakožto místo, kde bude člověk žít a podnikat.

25. Radikalizace zábavy v médiích

Člověk dává sbohem kabelové televizi z dob studené války a vítá placené vysílání dle výběru. A mnoho seriálů, které běží, mají tématiku vzdoru, rozvracení a osvobozování tváří v tvář přísným regulacím. Nejen že televizní vysílání „na způsob jídelníčku“ narušuje status quo, dokonce i samotný jeho obsah je podvratný.

26. Soukromé školství a domácí vzdělávání

Když se někomu nelíbí státní školy, prostě tam své děti neposílá. Milióny rodin už to tak dělají. Některé dokonce formují virtuální spolky a získávají studijní materiál z internetových kurzů.

27. Online vzdělávání

Internetové zdroje přispívají ke snížení nákladů na vzdělávání – na rozdíl od předražených cechů vysokoškolského vzdělávání a veřejně placených indoktrinačních táborů.

28. Alternativní získávání nikotinu

Od návratu k balení vlastních cigaret přes žvýkací tabák po elektronické cigarety. Lidé následují své obavy ze zdravotních rizik, jakož i čím dál vyšší daňové zatížení cigaret – ovšem ne způsobem, jaký si protitabákoví fanatici představovali.

29. Farmářské spolky a městský homesteading

Farmářské spolky spočívají v tom, že si lidé mezi sebou vyměňují své produkty. Praktikují směnný obchod a poskytují pracovní sílu mimo patronát státu. A ve velkých městech dokonce pěstují své vlastní jídlo – bez pomoci ministerstva zemědělství.

30. Soukromé hlídky v obytných čtvrtích

Lze vyzkoušet nové aplikace jako je Peacekeeper. Je jen jedním z mnoha příkladů, jak mohou místní komunity snižovat náklady na bezpečnost a pomoc v nouzi – s místní působností.

31. Barter

Když je možné přímo směnit zboží za zboží, je to lepší udělat a nezanechávat papírovou stopu. Někdo dá k dispozici své programátorské schopnosti, jiný zase poskytne webový hosting. Jeden propaguje svůj produkt, druhý zase ten jeho. Když peníze nezmění majitele, lze se vyhnout mnoha problémům, které stát způsobuje. Směnný obchod se stal přirozenou reakcí na přítomnost výběrčích daní.

32. Sdružování pomocí emailu a sociálních sítí

Díky sociálním médiím je možné vyburcovat masový protest proti machinacím zákonodárců. Dobrým příkladem je protest proti regulaci online obsahu. Laviny protestů proti invazi do Sýrie pomohly stažení z této skoro-katastrofy. Politický aktivismus už nikdy nebude jako dřív. 

33. Mobily s kamerou

Jedna protistátní zbraň se pravděpodobně nachází právě teď v každé kapse. Čím více bude lidí, kteří si nenechají líbit zastrašování (nebo ho jednoduše nafilmují se zoomem ze svého okna), tím lépe.

34. Soukromé kapitálové trhy

Úrokové sazby nastavené Fedem jsou špatné a nikomu nepomáhají. Od doby, kdy začala politika nulových úrokových sazeb, obrovský nebankovní finanční sektor převzal štafetu tam, kde ji banky zanechaly. A jeho sazby jsou určené trhem.

35. Peer-to-peer sdílení souborů

Přežívání online sdílení pomocí torrentů ukazuje, že občanská neposlušnost i tváří v tvář copyrightovým monopolům čile funguje, i přes dvacetiletou válku proti sdílení. Čím více monopolisté tlačí, tím více uživatelé vyhrávají.

36. Rychlost

Od určité doby začalo být lidem jedno, že jezdí 55 mil za hodinu. Hromadně překračovali rychlost, dokud Kongres nerozhodnul, že umožní jednotlivým státům, aby si nastavily své rychlostní limity – na vyšší hodnotu. Je to čirý pragmatismus: lidé porušovali zákon, dokud nebyl změněn.

37. Crowdfunding

Když jsou potřeba peníze na rozjezd podnikání, lze nyní o kapitál žádat virtuálně. Avšak nesmí se jednat o nějaký profláknutý nápad. Je třeba přesvědčit masy, aby daly k dispozici své prostředky. Což je dost možná mnohem menší bariéra k překonání, než snaha přilákat pozornost velkých investorů nebo páčit půjčku ze své banky.

38. Sociální podnikání

Stát blahobytu obvykle dělá z lidí závislé žadatele. To samé dělá mezinárodní pomoc. Ale podnikatelé se svými nápady vytvářejí lepší způsoby, jak pomoci chudým, od mikropůjček k návratu vzájemně pomocných spolků, jako jsou například křesťanské zdravotní spolky uvedené výše. Sociální podnikatelský sektor nyní díky technologickému pokroku zažívá znovuzrození bez pomoci státu.

39. Zdravotní turismus a odhlašování z pojištění

Už delší dobu se stává, že lidé jezdí se svými zdravotními problémy do zahraničí, kde nabízejí srovnatelnou péči levněji a bez papírování. Vlastně dříve jezdili lidé z Kanady do USA, aby tam získali péči, kterou jim domácí bezplatné zdravotnictví neposkytlo.

Inflace ve zdravotnictví je nyní tak špatná, že naopak Američané jezdí za léčbou do zahraničí, případně se odhlašují z pojištění poskytovaného zdravotnickým kartelem. Stejně tak někteří lidé jezdí za hranice, aby získali léčbu, která dosud nebyla schválena FDA.

40. Samořídící se firmy

Společnosti jako Valve nebo Morning Star ukazují, že není třeba korporátních hierarchií – neboli šéfů – aby organizace dobře fungovala.

41. Daňová optimalizace

Tvůrci hodnot jsou unaveni z neustálého okrádání o plody jejich práce lidmi se zbraněmi a věznicemi. Firma Apple například používá nadnárodní daňově-optimalizační strategii, která je tak komplikovaná, že člověk ani není schopen se v ní vyznat. Výsledek? O něco více kapitálu k tomu, aby iPhone mohl být ještě lepší. Politici naříkají, ale spotřebitelé se smějí.

42. Jídelní kluby

Undergroundoví labužníci navštěvují zkušené kuchaře mimo záštitu hygienických úředníků. Každá domácnost se stává restaurací, každá kuchyně se stává zdrojem příjmů. Jídelní kluby se rozmnožily například v Chicagu, kdy místní radní zakázali prodej husích jater.

43. Offshoring a inshoring

Někdy jsou zkrátka firemní daně, síla odborů a regulační zátěž až příliš. Americké firmy stěhují výrobu za hranice (protože USA mají v současnosti nejvyšší míru firemního zdanění na světě, vezmeme-li v úvahu federální i státní daně) a zahraniční společnosti využívají volných továren v USA (mimo dosah vysokých daní a kartelizovaných odborů).

44. Pojízdné stánky s jídlem

Kamenné restaurace milují regulace, protože pomocí nich drží nůž pod krkem své konkurenci. Města, která tolerují pojízdné stánky, jim tak umožňují původně nečekanou výhru. Pokud někomu nevadí jíst tortilly v parku na lavičce, určitě by si měl zajít k pojízdným stánkům – ztělesnění malého podnikání. Většinou se ze všech nejméně bojí nových a zajímavých receptů.

45. Sociální sítě a Skype

Milióny lidí po celém světě mezi sebou komunikují, jako kdyby byli sousedé. Dochází tak k mazání státních hranic a svět se stává kosmopolitnějším – a vychází tak najevo, jak zbytečné a z prstu vycucané tyto hranice jsou. Nezáleží, na jaké jejich straně jste se náhodou narodili.

46. Auta bez řidiče

Příslušná technologie již existuje. Zcela mění situaci pro nesoustředěné nebo opilé řidiče a řeší problém veřejných silnic způsobem, jakého by stát nikdy nebyl schopen. Auta bez řidičů poskytnou bezpečné a automatické cestování.

Zamezí státnímu vydírání a obtěžování lidí za větší i menší přestupky, ať už způsobené nekvalitní vozovkou, lidskou chybou nebo špatným vyhodnocením situace. Ještě zbývá jeden až dva kroky vývoje a revoluce bude moct proběhnout.

47. Crowdfunding pro začínající firmy

Kickstarter a další podobné služby pro shánění financí na projekty byly zákonem nuceny omezit své aktivity na dárcovství a držet se pryč od upisování akcií. Jak se ale zákon dívá na velikost příspěvků? Jak velké mohou být? Částky se stále zvyšují. Za pár let nejspíš bude možné nakoupit upsané akcie nových firem pomocí bitcoinů a celý svět z toho bude profitovat. 

48. Soukromá ochrana přírody

Uskupení jako Nature Conservancy a Ducks Unlimited dělají skvělé věci, kdykoliv nedávají půdu státu. A soukromníci mají tendenci chránit přírodu spíš než ji prodat.

49. Virtuální realita

Jak je vidět v mnoha případech, od projektu Second Life po virtuální hry, člověk brzy možná uvidí ve virtuálním světě a krypto-ekonomii nové souvislosti, které vyústí v nové zajímavé formy pořádku.

50. Revoluce na Twitteru

Je problém s nějakým ubohým diktátorem nebo extrémistou? Lze se organizovat, demonstrovat a svrhnout režim přes Twitter – hashtag #overthrow.

V této současné éře se začíná dít řada zajímavých věcí, z nichž nejzajímavější je rostoucí zbytečnost státu. Neví nic, co by lidé sami nevěděli, a jediné, co může stát dělat a co lidé dělat nemůžou, je s pistolí v ruce přinutit ostatní, aby jeho rozmary platili.

Lidé si vzájemně předávají své vědomosti a nikdy se od sebe vzájemně nepřestávají učit. Jsou integrovaní jako jedno globální, samořídící město. Někteří lidé si začínají všímat, že skutečnosti plynoucí z toho, kde se narodili a jakou mají kulturu, jsou dočasné a hranice mezi námi mlhavé.

Náklady na kontakt s jinými, podobně smýšlejícími lidmi, klesají. Každý se může v rámci svých soukromých aktivit spojovat s ostatními, aniž by se s ním potřeboval setkat nebo aniž by potřeboval nějaké povolení. Je to, jako kdyby člověk vytvářel komunity a obchod ve vzduchu.

A nikdo nemůže proti tomu nic namítat, protože se miliony lidí zkrátka tak zařídily. Je to vlastně demokracie dotažená k dokonalosti.

Krátkodobě lze čekat čekat technologický závod ve zbrojení s „autoritami“, ale pokud se tyto autority neplánují stát extrémně totalitními extrémně rychle, tempo propojování a kreativity je zkrátka předběhne – a to přes všechny pokusy o uregulování k smrti (samozřejmě s těmi nejlepšími úmysly).

Takhle tedy umírají špatné zákony a zlé režimy. Donucení se stane nemožným. Dělají se výjimky. Autority se unaví. Lidé se cítí povzbuzeni. Stejně to bylo se středověkými zákony proti lichvě. Časem se stanou tváří v tvář modernizaci nefunkčními.

Za časů prohibice se každý druhý soused stal účastníkem černého trhu. Zrušení prohibice nepřišlo, protože by se Al Capone a jeho konkurenti postříleli. Přišlo, protože se Američané museli sami spálit a vyzkoušet si, že dobrá morálka se nedá uzákonit – alespoň ne jednoduše. A to černí výrobci alkoholu neměli Snapchat, Bitcoin ani TOR.

Nyní si je potřeba představit, že nejde jen o alkohol, ale současně o 10 000 různých produktů, služeb a komunit, které spolu vzájemně kooperují. A u každého z těchto 10 000 produktů a služeb jsou milionové obraty.

Zdá se, že za těchto podmínek pro stát zbývá jen velmi málo možností:

  • Rychle růst společně s těmito trhy, zaujmout pozice napříč novou ekonomikou, vytvořit milióny agentů, kteří budou muset překračovat hranice, když budou chtít lidi sledovat a udržovat je v lati.
  • Předhodit veřejnosti několik exemplárních trestů pro pár lidí z každého z těchto 10 000 trhů tak přísných, že se ostatní leknou a začnou se chovat, jak podle státu mají, čímž většina těchto šedých trhů zanikne.
  • Slíznout z každého takového trhu trochu smetany, jinak je nechat na pokoji.

V každém z těchto scénářů si lze představit spolupracující nadnárodní subjekty, které se možná seskupí do celku připomínajícího Interpol s očima NSA a úmysly OSN. Nedá se vyloučit, že by takové monstrum mohlo vzniknout. Možná je to dokonce pravděpodobné. Ostatně, u subjektu bojujícího proti mezinárodním komunitám a trhům se to dá čekat.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang