Kdo je senátor Hlavatý?

„V politice bychom potřebovali víc lidí, kteří postavili takovéhle fabriky, jako pan Hlavatý. Lidi, kteří vědí, co je to zodpovědnost a jsou zvyklí velice tvrdě pracovat a dosahovat konkrétních výsledků a úspěchů,“ jásá na svém facebookovském profilu Andrej Babiš

A kdo je tím supermanem a správňákem, kterého tak velebí? Je to výlučný vlastník královédvorské Juty a.s., výrobce širokého sortimentu produktů pro stavebnictví a zemědělství, obalových materiálů a materiálů pro technické účely. Roční obrat této společnosti činí 7 miliard Kč a více než 80% produkce je vyváženo do zemí celého světa.

Hlavatý je také senátorem za Babišovo hnutí ANOSenátor Hlavatý má však velkou skrvnu na svém profilu quasi-dobrodince. Svého výlučného vlastnictví dosáhl díky squeeze-outu, čili vyvlastnění menšinových akcionářů. Zákonnou možnost vytlačení minoritních akcionářů někteří komentátoři označují za poslední fázi vytunelování tuzemské ekonomiky ve prospěch oligarchů. 

Stoprocentního vlastnictví Juty dosáhl Hlavatý v listopadu 2005 za velmi neférových podmínek. Akcionáři obdrželi náhradu, která činila méně než dvojnásobek EBITDA. EBITDA pochází z anglického Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization – zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace. Je to indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti. Pokud se prodává nějaká společnost, EBITDA bývá mnohonásobně vyšší.

Pokud by byl senátor Hlavatý slušný člověk, něco takového jako vytlačení společníků za necelý dvojnásobek EBITDA, by mu ani nepřišlo na mysl.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang