LBBW bude koupena Expobank Rusa Igora Kima

Na tuzemském bankovním trhu pokračují „škatulata hejbejte se“. Rus Igor Kim koupil za posledních 20 let přes třicet bank. Nyní jím vlastněná Expobank oznámila nákup české části německé LBBW. Podle ruských medií se hodnota transakce přibližuje 2,5 miliardám Kč. V ČR tak bude již třetí ruská banka. Po Sberbank a Evropsko-ruské bance. 

Kim podle předchozích vyjádření plánuje vytvořit z jeho Expobank investiční banku. Ta by poskytovala kapitál výměnou za podíly společnostem, jejichž roční obrat převyšuje sto milionů dolarů. Banka by rovněž poskytovala poradenství při akvizicích.

Lze očekávat, že v Česku by Expobank mohla vést účty ruským společnostem. Současně by jim radila při nákupech českých firem a poskytovala na tyto akvizice kapitál.

Tah ruských společností a ruského kapitálu do Česka v posledních letech nelze přehlédnout. A bude zřejmě jenom větší. Finanční možnosti ruských podnikatelů jsou někde jinde než jejich českých protějšků. Ostatně Rusové postupují na více frontách. Nemohu si odpustit poznámku k prezidentské kampani Miloše Zemana, jenž byla bez pochybností výrazně spolufinancována Rusy, totiž Lukoilem.  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang