Libra dosáhla díky brexitu nového minima

Libra k dnešnímu datu prolomila hranici $1.30 a spadla tak na 31 leté dno, pod které se naposled dostala v roce 1985. Během dnešního středečního obchodního dne se dostala až na hodnotu $1.2796, poté co úterní obchodní seanci zakončila na hodnotě $1.2960. Proti oživujícímu japonskému jenu pak padla libra na nejnižší dno od listopadu 2012 na hodnotu  128.81 jenu.

Banka Anglie (The Bank of England – BOE) začala dělat preventivní kroky, aby zachránila britskou měnu v důsledku referenda, ve kterém si Spojené království odhlasovalo výstup z EU.

V úterý guvernér BOE Mark Carney vyslal jasnou zprávu pro britské bankéře: aby začali půjčovat více peněz. Centrální banka snížila množství kapitálu, které banky musí držet v rezervě, čímž by se mělo získat přibližně dalších 150 miliard liber ($196 miliard) na půjčení.

TIP: Všechno, co je potřeba vědět o tom, jak těžit bitcoin, je shrnuto v tomto článku od Hardyn.cz.

Carney již dříve signalizoval, že nejspíše brzo dojde k dalšímu měnovému uvolňování. To podle analytiků ale nedokáže dostatečně utěšit nejistotu na trhu.“Carney toho nemůže moc udělat. Monetární politika, kterou má banka Anglie na starosti nemůže vyřešit strukturální problémy.

Je totiž zřejmé, že se díky Brexitu budou investoři snažit držet dál od nejistoty jako je Velká Británie.“ Řekl v úterý Axel Merk, investiční ředitel společnosti Merk investments v CNBC přenosu v pořadu „Rundown“.

Merk dále řekl, že je ještě prvně zapotřebí aktivování článku 50 lisabonské smlouvy, kterým budou oficiálně zahájeny jednání o výstupu z EU.  Rovněž také není známo, kdo bude příštím vůdcem země, jelikož politická skupina konzervativců musí prvně najít náhradu za premiéra Davida Camerona, který ohlásil svou rezignaci ihned po výsledcích odhlasovaného referenda.

Neučiníte jen tak velké investiční rozhodnutí, pokud nemáte tento druh jistoty, řekl Merk. „Jediná věc, co banka Anglie může momentálně udělat je poskytnout možnost ostatním bankám půjčovat, pokud ale o půjčky nemá nikdo zájem, tak s tím nemůže nic moc udělat.“

Co si myslíte vy? Bude pokračovat pád libry na nová dna, anebo se ekonomie Spojeného království brzo z brexitu oklepe?

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang