Makléřské firmy – jak s nimi jednat

Ať jste zkušený investor či o investování teprve uvažujete, jednou za čas se vám jistě stane, že se vám dovolá makléřská firma a začne sondovat váš investiční apetit a začne vás přesvědčovat ať s ní začnete investovat na akciovém či jiném trhu. Mně se to stává již mnoho let a jsou roky, kdy se mi dovolají třeba třicetkrát. 

Zatím se jednalo výhradně o tuzemské makléřské společnosti. Kdybych to měl odhadnout, tak nejaktivnější firma byla dnes již neexistující a nechvalně proslulá Capital Partners. Minulý týden se mi stalo poprvé, že se mi dovolala zahraniční makléřská společnost a to ze Španělska.

Dáma mluvila prvotřídní Angličtinou. A začal obligátní výčet otázek. Investujete na trzích? Spravujete si investice sám? Přes koho investujete? Můžeme vám zaslat e-mail? Kolik byste zvažoval investici? Můžeme vám za dva týdny zavolat? Paní jsem to nechal domluvit.

Přiznám se, že jsem byl přeci jenom překvapen, že volají Španělé. Je to zajímavé, protože nejsem žádný mezinárodní podnikatel. Ale když se nad tím zamyslím, zcela nepochybně lze sestavit seznam podnikatelů v ČR a to z dostupných on-line zdrojů, tak si jej mohli rovněž zajistit i ve Španělsku.

Jak tedy řešit takové telefonáty? Nemohu vám radit. Nejsem ve vaší situaci. Možná si chcete jejich informace vyslechnout a možná dokonce hledáte firmu, přes kterou budete třeba akcie obchodovat. A za vyslechnutí nic nedáte.

Já už mám v tomto jasno a řeším to dvěma způsoby. Buď hovor do 30 vteřin nekompromisně ukončuji s tím, že toto mám dávno vyřešené – na shledanou!  A nebo se chci trošku pobavit a tak je nechám „prodávat“. Což může být někdy docela zábavné. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang