Privatizace

Andrej Babiš, ministr financí, chce privatizovat české státní podniky, pokud vyhraje ve volbách 2017. Privatizace má proběhnout za navýšením disponibilní hotovosti ČR. Tento krok bude velice diskutovaný ve vládních kruzích, ale i obyčejní lidé by měli začít přemýšlet. 

Co to může přinést nebo vzít? Ministr financí chce tímto krokem povzbudit Pražskou Burzu a dosáhnout lukrativnějšího vnímání Čech pro investory. Podniky předložené k privatizaci jsou: Lesy ČRMERO (provozovatel ropovodů), ČEPRO (skladování a prodej ropy), Letiště Praha – Český Aeroholding. Otázkou zůstává, k čemu poté využije stát miliardy získané privatizací? 

V opačném řešení by mohl stát místo na prodej zaměřit svoji činnost na zlepšení managementu a marketingu těchto firem a dosáhnout tak lepších finančních výkazů, které povedou k získávání miliard korun ročně. Získané peníze se poté mohou investovat stejně jako hotovost získaná prodejem firem.

Má to ale háček. Musí se na tom zapracovat. Stálé cashflow je mnohem lepší než jednorázová hotovost. Takto získané toky peněz se mohou lépe plánovat. Dá se řídit riziko a zároveň vytvářet silný stát, který bude samostatnější a vytvoří si silnější měnu.

V návaznosti se poté promítnou lepší podmínky pro občany a podnikatele, kteří vyváží za hranice, mohou tuto výhodu využít ve svůj i státní prospěch. 

Jelikož jsme malá zemička stačí nám pár kroků k vytvoření ideálních podmínek. S využitím naší lokality ve středu Evropy můžeme vybudovat silný stát, který bude moci konkurovat v Evropě i ve světě.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang