Nabízí německé akcie stabilitu?

Přestože průměrný roční růst německého HDP dosáhl během posledních deseti let 1,30%, což není považováno za příliš potěšující, průměrný roční růst HDP v Evropské Unii za stejné období činí pouhých 0,92%.

Navíc vzhledem k faktu, že se německý HDP podílí na celku Unie přibližně jednou pětinou, je Německo právoplatně označováno motorem evropského hospodářství.

Co stojí za slabými čísly německého HDP

Hlavním důvodem nevýrazného německého růstu v globálním měřítku je velmi nízká míra investic, která patří k nejnižším v OECD. Za účelem dosažení průměru OECD se po volbách v roce 2013 německá Křesťanská demokratická unie a sociální demokraté v koaliční smlouvě dohodli na zvýšení veřejných a soukromých investic o 3% HDP neboli 90 miliard eur ročně.

V srpnu minulého roku pak vláda Angely Merkelové sestavila jednadvacetičlennou expertní komisi, aby identifikovala způsoby, jak svého cíle nejlépe dosáhnout. Minulý měsíc komise představila desetibodový akční plán, jehož realizace je pro německou ekonomiku velkou příležitostí.

Situace okolo dalšího vývoje EUR je značně nejistá

Nedávno spuštěný program kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky a množící se spekulace o řeckém Grexitu a britském Brexitu budou nepochybně dále vyvíjet tlak na oslabování eura. To je však velmi dobrou zprávou pro řadu velkých německých firem, které vyváží své zboží do celého světa.

Především německé automobilky by mohly ze situace značně profitovat, neboť na zámořských trzích budou jejich produkty cenově atraktivnější ve srovnání s lokální produkcí.

Německé akcie mohou představovat „klidný přístav“

Německé akcie mohou být dnes vhodné zejména pro investory, kteří by rádi diversifikovali svá portfolia. S rostoucími valuacemi amerických společností, divokým čínským akciovým trhem a problémy v ostatních zemích eurozóny je Německo něco jako klidný přístav na rozbouřeném moři.

Ideálním investičním nástrojem pro investice do německých akcií se jeví fondy typu ETF, které zajišťují měnové riziko slábnoucího eura.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang