Německo: Ifo nečekaně klesl, USA: Data v 16.00

index-ifo-v-unoru-necekane-silne-klesl

Index Ifo v únoru nečekaně silně klesl hlavně kvůli nečekaně prudkému poklesu podindexu očekávání na multiletá minima (stejný vývoj hlásí průmysl, služby a stavebnictví), což naznačuje pokračování slábnutí růstu HDP a což tlačí euro a index DAX níže.

Německo bylo šokováno z nečekaného poklesu podnikatelského sentimentu u měřítka Ifo. V neděli dopoledne vyšlo index Ifo za únor na 92,6, což poskočilo o 0,2 body od minulého měsíce. Přestože je to více než dvojnásobek úrovní rekordních nízkých hodnot z loňského května, stále je modrý ukazatel vlivem pokračující pandemie koronaviru daleko pod svými historickými úrovněmi.

Více než 1,5 milionu Němců v oboru průmyslu a služeb bylo zaznamenáno jako nezaměstnaných v lednu tohoto roku, více než pětinásobek úrovní před pandemií. Situace pro Německo se nezlepšuje, přestože vláda uvolnila více než 500 miliard eur v podobě podpůrných balíčků pro ekonomiku.

Očekává se, že v 10 hodin po dopoledni budou v USA zveřejněny údaje o prodeji nových domů, které budou ukazovat, jak se americká ekonomika vyvíjí v důsledcích pandemie. Tyto údaje budou dále analyzovat politika v Federal Reserve Board ohledně poskytnutí dalšího úvěru.

Nečekaný vzestup podindexu současné situace už pouze tlumilo propad celkového indexu Ifo. V lednu firemní klima oslabilo na roční minimum, když na půlroční dno oslabilo očekávání. Index Ifo a jeho subindexy současné situace a očekávání přesto i začátkem roku ještě setrvávaly blízko maxima od roku 2014.

Stejný vývoj hlásil zpracovatelský průmysl a víceméně i stavebnictví. Jeho hodnocení současné situace vzrostlo na dvouleté maximum. Hodnocení firemního klimatu velkoobchodu bylo blízko ročního maxima.

Aktivita a složka očekávání služeb klesla z rekordu na konci 2015 na přibližně půlroční minimum. Firemní sentiment zpracovatelského průmyslu, maloobchodu, velkoobchodu resp. služeb trendově zpevňuje od roku 2014, v případě stavebnictví od roku 2015.

Signály oslabení růstu čínské a světové ekonomiky stále jsou nebezpečím zvýšené nejistoty firem a domácností a tím i kulminace předstihových indikátorů ekonomické aktivity a patrně ještě ochladí  optimismus evropských firem a tím i ekonomický růst. 

Dlouhodobě pak klima zhoršují a trvalejší slabost růstu HDP eurozóny vedle strukturálních těžkostí dlouhodobě sytí mimo jiné taky deflační hrozba eurozóny (spojená s redukcí ziskových marží a neschopností ECB stabilizovat velmi slabou inflaci, což znamená logicky její pošramocený kredit), řecká a ukrajinská krize a s tím spojená depreciace rublu a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem.

To vše udržuje mlhu nejistoty ekonomických výhledů pro tento rok, která redukuje ekonomickou aktivitu firem a domácností. Výhled slabosti dynamiky růstu HDP trvá i pro rok 2016, byť příznivé efekty (zlevněná ropa, euro, monetární expanze ECB) rizika budou vyvažovat.

Spotřebitelská nálada zůstává robustní a potvrzuje dlouhodobě solidní fundament ekonomiky. Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý solidní normál, který je současně maximem od předkrizového roku 2007.

Důvěra obyvatelstva v ekonomiku by měla dlouhodobě dále sílit. Domácnosti totiž vnímají příznivě zlepšování podmínek trhu práce, ekonomiky i propady cen ropy a tím i pohonných hmot a energií.

Přes posílení trhu práce ale zůstává růst mezd trvale nízký (byť se začíná zvyšovat), což limituje růstový potenciál nálady domácností a taky zatím stále brání výraznějšímu přenosu růstu optimismu domácností do zvýšení spotřebitelské poptávky, tedy i ekonomického růstu a následně dosud slabé inflace.

Trh domů a obecně domů pokračuje v decentním růstu v souladu se solidním růstem americké ekonomiky a příznivě působí na spotřebu domácností a produkci firem. Decentní zprávy trhu domů jsou příznivé pro akcie a dolar, nepříznivé pro dluhopisy a zlato.

Dopad dat na trhy: Informace potvrzující solidní spotřebitelský sentiment a aktivity trhu domů jsou podpůrné pro dolar a akcie a nepříznivé pro zlato a dluhopisy.

Firemní data USA: Home Depot, jednička zboží pro dům, stavbu a zahradu oznámila nečekaně silný růst tržeb a zisku. Výhled tržeb pro tento rok je taky příznivý s podporou příznivého vývoje ekonomiky, trhu práce a domů. 

Německo

Německo je velmi atraktivní země, plná krásné přírody, bohatou kulturou a historií po celém světě. Německo je jednou z největších evropských zemí, mající početnou a různorodou populace. Jako první přichází myšlenka na Německou kulturu, která je tak různorodá a zahrnuje vše od lidových tradic po moderní umění a hudbu.

Němečtí umělci se kdysi proslavili díky svým mistrovským dílům a v moderní společnosti se stále vyvíjí. V Německu najdete obrovské množství muzeí, galerií a památek, jež vám přinesou úžasný svět kultury, umění, historie a vzdělání. Pokud jde o přírodu, Německo má rozmanitou řadu přírodních scenérií, od horských oblastí po okolní řeky a jezera.

Nejstarší a nejvíce navštěvované přírodní oblasti v zemi jsou Horní Bavorský les a Saskařský les. Kromě toho je Německo domovem několika národních parků, reserovacích oblastí a přírodních rezervací. Bude-li vám vyhovovat historie, Německo je plné zajímavých starobylých památek a pamětihodností. K nim patří Dóm ve městě Celle, starobylý hrad Heidelberg, Rothenburg ob der Tauber, Katedrála v Kolíně nad Rýnem a další. Tyto budovy jsou jen malou ukázkou velkoleposti starověkých staveb v Německu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang