NYSE 4.3.2014

Tak trh (NYSE) se dnes prudce vrátil k růstu (na obou hlavních indexech). Na SPX dosáhl v průběhu dne i svá absolutní maxima a na nových maximech i zavřel (1.873,91 b, +28,18 b +1,53%), vše opět s očištěním s dlouhodobějším výhledem dalšího růstu.

Podobně i  jeden z vedlejších indexů, Russel 2000 dosáhl svých pětiletých maxim: RTY 1.208,65 b +32,29 +2,75% (Russel ač není čistým bankovním indexem často velmi výrazně statisticky koreluje se stavem a optimismem právě bankovního sektoru).

Dokázal tak, že si přes všechny silácké proklamace amerického prezidenta a členů exekutivy demokratů, jak  on tak jeho investoři ze stávajícího uvolnění mezinárodně politické situace konfliktu na Ukrajině, víc než oddechli.

Zvítězili téměř všichni

Putin, Rusko a Gazprom dostaly záruky na zaplacení  víc než bilionového dluhu, navíc několikadenní růst ceny ropy a plynu jistě víc než pokryl pád 10% ruského hlavního indexu MICEX (dnes navíc jeho návrat + 5,26%), předpokládám, že podobně pojede nahoru i cena akcií Gazpromu (dnes + 7,58%).

Russel 2000 dnes mimo jiné odráží, jak už se zejména americké ale i evropské banky už jistě těší na supervýhodné půjčky Ukrajině (jako se kdysi těšilo i Řecko), za více než velmi výhodných podmínek (garance americké vlády do výše 1 bil USD) při ekonomickém ratingu Ukrajiny na spekulativní hodnotě B+ a tedy velmi vysoké přirážce = úroku z půjčky.

Jen pro tu Ukrajinu a část ukrajinských občanů (nepochopitelně se z toho těšících), tam žádný přínos nevidím. Jen další růst státního dluhu a s růstem dluhové služby i další pád HDP, méně peněz na služby státního a veřejného sektoru a posunutí státního bankrotu o kousek dál v čase, s o to víc tragičtějšími dopady.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang