Od cracku k miliardě

Vzpomínáte na to, jak nám rodiče říkali, abychom chodili do školy, poctivě se učili a měli dobré známky? To proto, abychom jednou měli dobré zaměstnání a dobře vydělávali? Inu, mysleli to dobře. Leč v životě to takto přímočaře nefunguje. Asi jste již z reálného života zaznamenali, že akademické vzdělání a tituly ještě nejsou zárukou dobře placeného zaměstnání a finančního úspěchu. Ony to jsou totiž rozdílné věci. Akademické vzdělání je jedna věc. A finanční úspěšnost a finanční gramotnost druhá. Pojďme se nyní podívat na jeden příklad za všechny. Je trošku divočejší, ale alespoň se vám to bude skvěle chápat a pamatovat.

Raper Jay Z začínal v Brooklynu. Nedokončil ani jednu ze tří postupně navštěvovaných středních škol. Základy svých budoucích obchodních dovedností získával na ulici. Živil se jako dealer cracku. Do svých 25 let řešil třikrát střelné zranění. Začátek životní dráhy a finančního úspěchu tedy nic moc.

Jay Z má nyní našlápnuto k obchodu, o kterém může většina Američanů jenom snít. Apple totiž kupuje Tidal a za ním stojí právě Jay Z. Tidal je streamovací hudební služba, která má aktuálně 4,2 milionu platících uživatelů. Tidal Jay Z koupil před 16 měsíci. Očekává se, že jeho investice se nyní zhodnotí až desetinásobně. Husarský kousek řeknete si. Jay Z má tak na investice zřejmě mnohem větší talent, než třeba zpěvák Sting.

Muzikant Jay Z vybudoval do současnosti podnikatelské impérium, jehož hodnotu Forbes odhadl před pár měsíci na 610 miliónů dolarů. Z Jay Z se stal velmi úspěšný podnikatel a jeho prsty sahají hned do několika branží. Má úspěšný hudební label. Má oděvní firmu. Má úspěšné realitní portfolio. Má podíl v týmu NBA Brooklyn Nets. Má agenturu zastupující hvězdy nejvyšší basketbalové a baseballové ligy. A samozřejmě vydává vlastní úspěšná alba.

Podtrženo sečteno. Akademické vzdělání jistě není špatný začátek, ale finančně úspěšného člověka či podnikatele z vás ještě neudělá. Ony to jsou totiž zcela odlišné disciplíny a vyžadují zcela odlišné dovednosti.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang