Odliv 19 mld. USD z akciových fondů během jednoho dne

Situace na akciových trzích je v posledních měsících velice nejistá. Největší podíl na tom má samozřejmě Čína a její nepříznivý výhled budoucího ekonomického růstu. Pohár trpělivosti investorů do akciových fondů se v posledním měsíci naplnil až po okraj a v úterý (25. srpna) nadobro přetekl. V ten den zaznamenaly akciové fondy největší jednodenní odliv kapitálu od pádu Lehman Brothers.

Rekordní odliv kapitálu

Během úterý vybrali investoři ze svých účtů v akciových fondech 19 mld. USD, což jak je patrné z grafu níže, byl největší odliv kapitálu za posledních 8 let. Tento jednodenní odliv měl zároveň zásadní podíl na historicky největším jednotýdenním odlivu kapitálu z akciových fondů v historii*. Během týdne končícím ve čtvrtek bylo z těchto fondů odčerpáno přibližně 29,5 mld. USD, dle dat Bank of America Merrill Lynch.

Výběr v nevhodný okamžik

Tento odliv kapitálu zřejmě položil základ prudkému růstu trhu ve středu a čtvrtek. Každý, kdo se zapojil do úterního výběru, propásl příležitost umazání alespoň poloviny ztráty, kterou si americký akciový trh připsal během „černého týdne“ (počátek v pondělí 17. srpna). Jednalo se o klasický případ behaviorálního předsudku, kdy investor neustojí ztráty a nešťastně prodává na dně trhu. Situace je demonstrována na následujícím grafu.

Pozitivní zprávy z Číny i USA

Růst akciového trhu koncem minulého týdne byl zřejmě zapříčiněn kladnými zprávami z Číny a USA. Čína vykazuje známky pozitivního působení svých opatření pro stabilizaci ekonomiky a akciových trhů. Spojené státy americké navíc překonaly odhadovaný ekonomický růst za druhý kvartál letošního roku. Odhadovalo se 2,3% roční tempo růstu HDP, avšak americká ekonomika (hrubý domácí produkt) zaznamenala meziroční růst o 3,7 %. Na optimismu také přidala data z amerického trhu práce, která poukazují na pokračující pozitivní vývoj trhu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang