Patenty Yahoo: Třímiliardový zlatý důl na prodej a příležitost pro spekulanty?

Odborníci na intelektuální vlastnictví říkají, že Yahoo by mohlo získat 3 až 4 miliardy dolarů jenom z prodeje portfolia svých patentů. New York Post to tvrdí ve svém článku.

11. dubna uplyne lhůta, do které mají zájemci podat předběžné nabídky na webový byznys Yahoo a jeho asijská aktiva. „Telefony žhaví fondy private equity,“ říká zdroj NY Post. „Vědí, že Yahoo sedí na něčem velkém a nechtějí, aby to lidi věděli.“

„Yahoo má spoustu fantastických patentů, které mohou být využity podnikatelsky. Jsou tu patenty, které se týkají byznysu Yahoo, ale také mnohem více dalších patentů, které se týkají byznysů, ve kterých se Yahoo neangažuje,“ prohlásil nejmenovaný expert, který oceňoval portfolio.

Společnost je držitelem asi 6 tisíců patentů, které pokrývají pestrou technologickou paletu. Jde kupříkladu o mobilní zprávy, data mining (dolování dat) a targeting (cílování). AmazonLinkedInMicrosoftSalesforce a další konkurenti bedlivě sledují proces prodeje patentového portfolia Yahoo. Zatím ale nikdo oficiálně neprojevil zájem koupit pouze portfolio patentů.

Finanční ředitel Yahoo, Ken Goldman, v březnu prohlásil, že firma prodá vedlejší aktiva, například nemovitosti a patenty, v hodnotě 1 až 3 miliard dolarů.

Podle zdroje NY Post je hodnota i uvnitř Yahoo považována pod úrovní „zodpovědné monetizace intelektuálního vlastnictví“ a rozhodně se nejedná o „agresivní komerční monetizaci“. Není ale jasné, které patenty Yahoo prodá jako součást prodeje vedlejších aktiv a které si ponechá.

Vzhledem k aktivitě hedgeového fondu Starboard Value se zdá, že se zde možná vytváří příležitost pro akciové spekulanty (či chcete-li investory). V dubnu 2012 prodal generální ředitel AOL, Tim Armstrong, patenty Microsoftu za 1,1 miliardu dolarů, čímž vyhnal akcie o 43% nahoru.

Zásluhu na tom má i Starboard Value, který v té době tlačil na vyšší nacenění patentů AOL. V současné době Starboard Value tlačí na Yahoo, aby prodal svůj hlavní byznys a dokonce usiluje o výměnu celého představenstva společnosti.

Telekomunikační gigant Verizon, který v současnosti AOL vlastní, je považován za žhavého kandidáta na koupi webových aktiv Yahoo. Armstrong, který byl, stejně jako současná šéfka Yahoo, dříve manažerem v Googlu, AOL stále řídí.

V roce 2012, těsně před nástupem nové CEO Marissy Mayerové, jedna advokátní kancelář ze Silicon Valley připravila zprávu, která tvrdí, že patenty Yahoo mají hodnotu 10 miliard dolarů. Za poslední tři roky údajně prodalo Yahoo patenty za 600 milionů dolarů.

Rozhodně bude zajímavé v příštích dnech a týdnech sledovat cenu akcií Yahoo a celkové dění kolem tohoto titulu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang