Mikuláš Splítek je poměrně čerstvým přírůstkem ve společnosti Erste Asset Management. Působí na pozici portfolio manažera a spravuje aktiva i pro Českou Spořitelnu. Předtím působil v Brokerjetu ČS, kde se staral o stovku nejdůležitějších klientů.
Ve své strategii se snaží kombinovat hodnotový přístup B. Grahama s vyhledáváním růstových příběhů podle P. Fishera.
Dobrý den, můžete v krátkosti popsat svoji profesionální kariéru?
Od tohoto roku mám čest být portfolio manažerem ve společnosti Erste Asset Management, která spravuje aktiva i pro Českou Spořitelnu. Předtím jsem čtyři roky působil v Brokerjetu ČS, kde jsem se staral o stovku nejdůležitějších klientů.
Součástí mé práce byly i mediální výstupy, a tak jsem pro Investiční web vytvářel program o psychologii investování, a pro Roklen24 píši Seriál investičních nápadů.
Jaká je vaše investiční filozofie?
Ze tříd aktiv se zabývám pouze akciemi. Jinak nemám přesně nalinkovanou strategii, protože bych tím přicházel o cennou flexibilitu. Výhoda portfolio manažera oproti vlastníkovi firmy je právě možnost vybrat si ze stovek různých společností, a navíc výběr měnit v čase. Kompenzuje to zřejmou nevýhodu, a totiž, že nikdy nebude o firmě vědět tolik co majitel.
Má investiční filozofie kombinuje hodnotový přístup B. Grahama s vyhledáváním růstových příběhů podle P. Fishera. Dívám-li se zpět, tíhnu k menším firmám (kapitalizace 0,5 – 5 mld. USD) z regionů Severní Ameriky a západní Evropy.
Jaké máte výsledky v obchodování?
Mám poměrně limitovanou profesní historii, takže budu mluvit o historické výkonnosti mého osobního portfolia. Na burze jsem začal obchodovat v roce 2005, a od té doby jsem dosáhnul průměrného ročního zhodnocení 13,5%. Jelikož obchoduji v různých regionech, měnou pro výpočet je EUR, a finální číslo je po odečtení všech nákladů a daní.
Jste odměňován podle výkonu, nebo paušálně a jaký to má vliv na vaši úspěšnost?
Má odměna je kombinací fixu a výkonností složky. Vlastní peníze pochopitelně investuji do stejných firem, které doporučuji klientům či k nákupu fondu. Výkonnostní složka se tedy časem stává čím dál důležitější.
Myslíte si, že investování do hodnoty má v dnešní době ještě smysl?
Investování je o hledání vztahu mezi cenou a hodnotou, otázka se mi tedy zdá trochu zavádějící. Je-li myšleno hodnotové investování (Value Investing) jako investiční strategie vystavěná právě okolo myšlenek B. Grahama a D. Dodda (kniha Security Analysis), pak odpovídám: Jednoznačně ano.
Jelikož vnímání hodnoty je do určité míry subjektivní, a tedy se liší mezi účastníky trhu, vždy budou existovat „chybně“ oceněné společnosti, a tedy hodnotové příležitosti.