Jak investovat, čím se liší různé trhy

Devizový trh je otevřen 24 hodin denně téměř 6 dní v týdnu a není nijak geograficky určen. Obvykle nabízí i leverage – páku (spekulaci na zisk s vypůjčenými penězi), která je standardní součástí používaných finančních nástrojů, což investorovi umožňuje podstoupit vyšší riziko a usilovat o vyšší zisky než v případě trhu cenných papírů.

Ústředí devizového trhu není pevně dáno. Devizový trh se považuje za trh mimoburzovní (OTC) a je decentralizován, jelikož obchodování probíhá přímo mezi dvěma protistranami v mnoha různých finančních lokacích a/nebo finančních centrech.

Hlavními účastníky jsou centrální banky, obchodní a investiční banky a další investiční společnosti a mezinárodní korporace.

K nejoblíbenějším měnám, s nimiž se obchoduje, patří americký dolar (USD), euro (EUR), japonský jen (JPY), britská libra (GBP) a švýcarský frank (CHF). Měnové páry EUR/USD, GBP/USD, USD/CHF a USD/JPY se nazývají „hlavními”, jelikož tyto trhy stojí ve středu zájmu mezinárodních obchodníků.

To souvisí s důvěrou investorů v určitá aktiva. Zlato bylo například vždy považováno za náhradu peněz – jedná se o aktivum s vnitřní hodnotou.

Proto v dobách všeobecné krize projevují investoři větší zájem o zlato. Dalším příkladem je švýcarský frank (CHF). Tato měna byla mnoho let považována za bezpečnou (stabilní) měnu, takže v případě světové krize začínají investoři stejně jako v případě zlata investovat do švýcarských investic, čímž zvyšují hodnotu švýcarského franku.

Více informací o těchto vztazích naleznete v části, která se věnuje obecným tržním mechanismům nebo makroekonomickým údajům.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang