Poslanecká kantýna, Babiš, DPH a EET

A zloba spravedlivě rozhořčeného lidu byla veliká… Co se stalo? Kdosi zjistil, že poslanecká jídelna, rozmazlující břicha nezdárných zástupců lidu levnou krmí, neplatí DPH!

Strážce státní pokladny, Andrej Babiš byl šokován: „Vůbec jsem to nevěděl. Nenapadlo by mě, že poslanci za jídlo DPH neplatí. Vůbec se mi to nelíbí. Zjistím, proč to tak je, a budu požadovat, aby se ve Sněmovně DPH za jídlo platilo.“

Každému, kdo se někdy v životě zaobíral DPH prakticky, v tuto chvíli ale nutně musí vytanout na mysl jedna věc: Co když provozovatel zařízení není plátcem DPH. Že by? Bingo! Je to tak.

„Účtenka je tištěna v programu, který se běžně používá v restauračním provozu. Proto je tam kolonka DPH nastavena. Vzhledem k tomu, že nejsme plátci DPH, je tato kolonka 0 %,“ bránil účtování za restaurační služby ředitel tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch.

„Podle našich poznatků žádný kontrolní finanční orgán nekonstatoval, že Kancelář Poslanecké sněmovny postupuje v tomto případě v rozporu se zákonem o DPH. Z těchto důvodů se zákon o DPH na nás nemůže vztahovat,“ uvádí legislativní odbor sněmovny.

Samotný Babiš v této věci říká: „Z účtenky je patrné, že účet je vystaven Poslaneckou sněmovnou. Sněmovna, jež je provozovatelem té restaurace, není plátcem DPH a nemá povolenou výdělečnou činnost. Proto to tam není. Potvrdil mi to hospodářský odbor Sněmovny.“

Pak ale rozhořčeně dodává: „Osobně se domnívám, že není možné, aby Poslanecká sněmovna neplatila DPH! Předpokládám tak, že DPH tam bude vyměřeno i za období zpětně,“ sdělil Babiš deníku Blesk.

Poslanci samozřejmě nemusí spoléhat na jedinou jídelnu. Podle serveru Pravý prostor mají hospod a kaváren ve sněmovně celkem 9:

  • 1) Poslanecký klub 1 – dolní parlament
  • 2) Poslanecký klub 2 – U Roury
  • 3) Poslanecký klub 3 – U Rückla
  • 4) Poslanecký klub 4 – v podzemí ve sklepě
  • 5) Poslanecký klub 5 – pod palácem Smiřických
  • 6) Restaurace Sněmovní 1 – i pro úředníky
  • 7) Restaurace Sněmovní 2 – největší restaurace
  • 8) Kavárna Demokracie – jen pro poslance a senátory
  • 9) Kavárna u hlavního sálu (známá z opileckého skandálu Petra Kotta, též proslulého z Rathovy kauzy „Sedmička vína“, kde figuruje jako spoluobžalovaný)

Zdá se, že spojené hospody poslanecké nečeká nic hezkého. Vedle plátcovství DPH ještě brzy přijde EET – elektronická evidence tržeb, která možná ukáže, že tato zařízení nakonec nejsou zas tak nevýdělečná. Anebo jsou, ale to už si pak kuchařky neodnesou nic domů. Konec konců i v centru Prahy existuje jedna komerční jídelna, kde se dá poměrně slušně naobědvat i za 55 Kč.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang