Praxe: Proč opce

Z prvního článku opčního seriálu známe základní pojmy, které se k opcím vztahují. Předtím, než tyto znalosti aplikujeme na finanční trhy, bych rád popsal praktickou ukázku obchodu z minulého týdne.

Opce mají tu velkou výhodu, že můžeme zobchodovat veškeré tržní situace. Růst, pokles, stagnaci trhu, volatilní pohyby atd. Jedna z nejvíce přidaných hodnot u OTM opcí je ta, že jejich cenu tvoří pouze čas. Opci prodáme a čekáme na rozpad časové hodnoty.

Proč se tedy stát opčním obchodníkem? Jdeme na to!

Středa 24/6/2015. Signál mojí strategie „Výpis put vertical spread na základě VP“

Popis tržního nastavení:

4 denní vyvážená oblast na 30ti minutovém TF. Skrze volume profil vnímám, že férová cena ( cena, za kterou proběhlo nejvíce střetnutí nabídky/poptávky) je na úrovni 212.

Trh se nacházel na úrovni 211,23. Je velká pravděpodobnost, že v této oblasti budou obchodníci ochotni nakupovat a tlačit cenu minimálně k férové ceně.

V jakém tržním nastavení tedy umí vydělat vertikální put spread? Růst, stagnace, pokles k určité ceně.

Spojujeme více výhod na svojí stranu:

  • pravděpodobnost návratu k férové ceně a další růst (pozice jde velmi rychle do zisku)
  • rozpad časové hodnoty (cena může stagnovat a mi pomalu jdeme do zisku, tak jak se rozpadá čas a blíži se expirace opčních kontraktů)
  • mírný pokles ( do určité ceny trh může klesat a my stále profitujeme na rozpadu časové hodnoty)

Nákup podkladového aktiva:

Zde máme na svojí straně pouze jednu výhodu a to je návrat k férové ceně. Na základě naší hypotézy vstupujeme do dlouhé a pozice a nakupujeme trh SPY za cenu 211,83. Hypotéza nevyšla a v pátek je cena 209,83. Pochopitelně záleží jaký máme money management, kde máme stop-loss, v jakém časovém horizontu chceme obchod držet atd. V pátek je tedy tato pozice ve ztrátě 200 USD.

Výpis vertikálního put spreadu:

Přišli jsme tedy o výhodu návratu k férové ceně. Trh celou dobu klesal proti naší pozici. Neatakoval cenu, kde bychom museli pozici upravovat, rozpad času byl na naší straně a obchod skončil ziskem. Kolik jsme vydělali? Opět záleží na money managementu, velikosti účtu atd. Při nastavení, které používám já to bylo 1% účtu.

Příště budeme pokračovat v teoretické části. Dnes jen pro zamyšlení proč se vydat cestou opčního obchodníka.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang