Přepisu vozu – co je potřeba, povinné ručení

Pořízení automobilu je velké rozhodnutí samo o sobě. Nejenže musí čerstvý vlastník vozu počítat s novými výdaji hlavně za pohonné hmoty, pojištění či přezouvání pneumatik, nýbrž nesmí zapomínat ani na ostatní povinnosti, jež se k provozu auta váží. Zejména jedná-li se o vůz z druhé ruky. Na co si dát pozor při přepisu vozu?

Když si v autosalonu chce zájemce koupit ojeté auto, prvním faktorem jsou peníze. Je snadné nechat se zmást, pokud nemá soubor plánů ohledně prohlídky vozu. Důkladná prohlídka interiéru a exteriéru je nepostradatelná.

V prvé řadě je třeba zohlednit rozpočet, zkontrolovat historii vozidla, udělat zkušební jízdu a dohodnout se s prodejcem na ceně a případném splátkovém kalendáři. Jsou-li veškeré žádoucí úkony provedeny, je logickou posloupností na řadě nezbytná administrativa a kolečko po úřadech.

Odhlášení auta

K odhlášení auta jako takovému již nemusí dojít. Pokud majitel vozidla nemíní vyřadit auto z registru trvale a to zejména z důvodu nepojízdnosti, nebo dočasně – například při plánované dlouhodobé pauze v řízení, může se tomuto úkonu beztrestně vyhnout.

Přepis vozidla

Přepis vozidla na nového majitele totiž odhlášení auta administrativně nevyžaduje, a to dle novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. K přepisu vozidla musí dojít do deseti pracovních dní od prodeje, jinak se účastník prodeje vystavuje riziku pokuty až ve výši 50 000 Kč.

Přepis vozidla může být učiněn na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností. Roli tak nehraje příslušnost k úřadu dle trvalého bydliště, čímž je úřednický proces o to jednodušší. Úkon přepisu je zpoplatněn částkou 800 Kč.

Co je potřeba k přepisu vozidla

Na úřad obce s rozšířenou působností se přicházejí jak prodávající, tak kupec. Pokud se ani jeden z účastníků nemůže z jakýchkoli důvodů osobně přepisu zúčastnit, mohou se nechat zastupovat jakoukoli zletilou a svéprávnou osobou na základě notářsky ověřené plné moci.

S sebou je nutné mít následující dokumenty:

 • občanský průkaz obou zúčastněných
 • zelená karta (povinné ručení)
 • velký a malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozu)
 • vyplněná žádost – formulář k přepisu vozidla
 • protokol o evidenční kontrole
 • kupní smlouva

Evidenční kontrola, tzn. technická prohlídka, je kontrola všeho, čím je auto fakticky vybaveno a zda skutečnost odpovídá údajům ve velkém a malém technickém průkazu. Musí být provedena ještě před samotným přepisem vozidla.

Povinné ručení už při přepisu musí být uzavřeno novým majitelem. Původní vlastník vozu nesmí zapomenout své vlastní zákonné pojištění vypovědět.

Pokud se jedná o velmi staré vozidlo, které nevyhovuje současným ekologickým normám, bude nutné uhradit také ekologickou daň. Výše poplatku se odvíjí od emisní normy, kterou motor plní. Řádově se jedná o tisíce korun.

Dálniční známka

U ojetého auta je potřeba rovněž zkontrolovat, zda má platnou dálniční známku. Buď má známku fyzicky nalepenou na předním skle vozidla, nebo elektronickou. U prvně jmenovaného příkladu je platnost jasná, u druhého lze platnost dálniční známky zkontrolovat online.

Činí se tak na webu edalnice.cz, kde stačí zadat pouze stát registrace vozidla a SPZ. Na stejném místě lze dálniční známku také zakoupit, a to buď jako roční, měsíční nebo desetidenní. Zvýhodněné, tedy poloviční ceny mají vozidla na ekologický pohon.

Naopak elektromobily, hybridy, vozidla na vodík, historické automobily a osoby s průkazem ZTP a ZTP/P dálniční známku mít nemusejí.

Autolékárnička

Autolékárnička patří do povinné výbavy každého vozu a je to nejčastěji kontrolovaná položka při náhodných silničních kontrolách. Platnost autolékárničky je 4 roky, na což by měl nový majitel ojetého vozu pamatovat a vše překontrolovat.

Řidič nesmí také zapomínat pravidelně doplňovat chybějící komponenty. Lékárnička musí obsahovat:

 • Hotový obvaz s polštářkem
 • Hotový obvaz se dvěma polštářky
 • Náplast hladká cívka
 • Obinadlo škrtící pryžové
 • Rukavice pryžové
 • Izotermická fólie
 • Nůžky

Obsah se mírně liší, zejména co do počtu jednotlivých položek, dle kategorie vozu. Motocykly a osobní automobily budou mít v lékárničkách logicky méně obsahu než dopravní autobusy.

Optimální je zakoupit autolékárničku již hotovou. Vyjde v konečném důsledku i levněji, než pokud by si ji řidič sestavoval sám. Se zakoupenou hotovou autolékárničkou má motorista jistotu, že lékárnička obsahuje vše, co má.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang