Jak pojistit auto. Srovnání povinného ručení

K provozu automobilu na českých silnicích se automaticky váže také odpovídající pojistka. Veřejnosti známá jako zákonné pojištění, ještě lépe coby povinné ručení. Kdy a jak k pojištění přistupovat, kam se obrátit, a kde získat srovnání povinného ručení?

Každý vlastník vozu je zákona povinen mít uzavřené pojištění auta. Jak nejlépe koupit vhodné pojištění vozidla, včetně různých typů pojištění? Jak používat srovnávací stránky a kde získat pomoc?

Pojištění vozidla poskytuje finanční ochranu v případě nehody a kryje škody způsobené třetí straně. Neplést si s pojištěním havarijním, které naopak pokrývá škody vzniklé na voze vlastním. Povinné ručení kryje náklady na zranění nebo škody, které řidič způsobí jiným osobám nebo na jejich majetku. Neposkytuje však žádnou ochranu v případě poškození nebo krádeže vlastního vozidla.

Některé typy pojištění kryjí také nároky vyplývající ze zranění jiných osob. Pokud motorista vlastní vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, musí mít ze zákona alespoň základní úroveň krytí, tzv. povinné ručení, a to i v případě, že vozidlo neřídí.

Povinné ručení – cena

Není tajemstvím, že měsíční platby za povinné ručení mohou být citelným zásahem do domácího rozpočtu. Paradoxně mnoho řidičů ani netuší, že mnohdy zákonné pojištění nevědomky přeplácejí a to až o stokoruny až tisíce měsíčně. Jak je to možné?

Z nedávných průzkumů veřejnosti vyplývá, že 7 z 10 motoristů své povinné ručení přeplácí. K takovým situacím může docházet, pokud si motorista pořídí nový či ojetý vůz, k němuž již prodejce nabízí v balíčku také havarijní pojištění i povinné ručení. Taková cena však může být zbytečně přemrštěná.

Řidič splácí auto i pojistky v jedné měsíční splátce a může tak být složitější se dopátrat přesných částek za jednotlivé produkty. Motoristy také leckdy odrazuje komplikovaná výpovědní lhůta stávajících pojistek a tak místo proaktivity raději volí vyšší splátky před nadbytečnou administrativou a časovou ztrátou.

Na jakých penězích začíná povinné ručení? Cena se odvíjí od mnoha faktorů. Mezi ně patří sazby pojištění podle typu, modelu a značky auta, typ užívání, objem a výkon motoru, a také věk řidiče, jeho řidičský rejstřík a další faktory. Tyto údaje mohou pomoci odhadnout, kolik by mohla stát pojistná smlouva na auto a určit, které pojišťovny nejlépe odpovídají rozpočtu a potřebám krytí.

Srovnání povinného ručení

Modelový příklad: Čtyřicetiletá řidička z Olomoucka řídí v běžném provozu osobní vůz Škoda Fabia s objemem motoru 999 cm3 a výkonem 81 kW. Jako fyzická osoba je také vlastníkem vozidla a provozovatelem zapsaným v malém technickém průkazu. Nikdy neměla autonehodu a délka předchozího pojištění byla maximální.

Dle srovnání povinného ručení na www.123ruceni.cz vychází nejlépe pojišťovna Direct Plus s krycími limity 100 milionů Kč. Roční cena povinného ručení, které navíc bonusově obsahuje také základní asistenci při nehodě, pojištění drobných závad, slevový kupón 100 Kč na Mall.cz a slevu 850 Kč na pískování skel, vychází na 1 603 Kč, měsíčně 133 Kč.

Čísla hovoří za vše a není nutné se obávat změn a zrušit stávající nevýhodné povinné ručení. Kalkulačka pracuje s přímými jasnými daty a to, co by běžnému člověku zabralo hodiny času při procházení nabídek jednotlivých pojišťoven, zvládne srovnávač za pouhých pár vteřin.

Zrušit či vypovědět aktuální smlouvu o povinném ručení je možné buď ke konci pojistného období, nebo na základě nespokojenosti s plněním po dopravní nehodě, dále do dvou měsíců od uzavření nové smlouvy, či individuálně s odůvodněním o záměru přejít k pojišťovně jiné.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang