Jak pojistit auto. Srovnání povinného ručení

K provozu automobilu na českých silnicích se automaticky váže také odpovídající pojistka. Veřejnosti známá jako zákonné pojištění, ještě lépe coby povinné ručení. Kdy a jak k pojištění přistupovat, kam se obrátit, a kde získat srovnání povinného ručení?

Každý vlastník vozu je zákona povinen mít uzavřené pojištění auta. Jak nejlépe koupit vhodné pojištění vozidla, včetně různých typů pojištění? Jak používat srovnávací stránky a kde získat pomoc?

Pojištění vozidla – povinné ručení

Pokud motorista vlastní vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, musí mít ze zákona sjednané tzv. povinné ručení, a to i v případě, že vozidlo neřídí. Tato povinnost také platí na vozidlo, které stojí na pozemní komunikaci.

Kdo povinné ručení sjednané nemá, hrozí mu udělení pokuty až do 40 tisíc korun. Navíc pokud ho nebude mít sjednané více jak 14 dní, může být vozidlo vyřazeno z registru vozidel.

A k čemu se povinné ručení hodí? Povinné pojištění vozidla neboli povinné ručení poskytuje finanční ochranu v případě nehody a kryje škody způsobené třetí straně.

Povinné ručení kryje náklady na zranění nebo škody, které řidič způsobí jiným osobám nebo na jejich majetku. Neposkytuje však žádnou ochranu v případě poškození nebo krádeže vlastního vozidla. To zajišťuje havarijní pojištění.

Co kryje povinné ručení?

Povinné ručení je nabízeno v různých variantách. Co kryje povinné ručení v základní variantě? Jedná se o škody na majetku a zdraví třetích osob.

Pojištění auta se vztahuje na škody způsobené pojištěným vozem někomu jinému. Konkrétně se jedná o následující případy:

 • poškození majetku
 • újmu na zdraví
 • odškodnění v případě úmrtí
 • ušlý zisk
 • náklady na právní zastoupení

Zákonem stanovená minimální výše krytí je 35 milionů korun. Ovšem je možné si sjednat i vyšší limity. S tím pochopitelně stoupá cena povinného ručení.

Vyznat se v nabídkách pojišťoven není vždy snadné, proto je dobré využívat kalkulačka a zároveň srovnání povinného ručení.

Povinné ručení – cena

Není tajemstvím, že platby za povinné ručení mohou být citelným zásahem do domácího rozpočtu. Paradoxně mnoho řidičů ani netuší, že mnohdy zákonné pojištění nevědomky přeplácejí, a to až o stokoruny až tisíce ročně. Jak je to možné?

Z nedávných průzkumů veřejnosti vyplývá, že 7 z 10 motoristů své povinné ručení přeplácí. K takovým situacím může docházet, pokud si motorista pořídí nový či ojetý vůz, k němuž již prodejce nabízí v balíčku také havarijní pojištění i povinné ručení. Taková cena však může být zbytečně přemrštěná.

Řidič splácí auto i pojistky v jedné měsíční splátce a může tak být složitější se dopátrat přesných částek za jednotlivé produkty.

Motoristy také leckdy odrazuje komplikovaná výpovědní lhůta stávajících pojistek a tak místo proaktivity raději volí vyšší splátky před nadbytečnou administrativou a časovou ztrátou.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení?

Na jakých penězích začíná povinné ručení? Cena se odvíjí od mnoha faktorů. Cena povinného ručení závisí na:

 • typu,
 • modelu,
 • značce auta,
 • druhu vozidla (osobní auto, motocykl, nákladní auto apod.)
 • užití auta (taxi, soukromé, služební),
 • objemu a výkonu motoru,
 • věku řidiče,
 • bydlišti řidiče
 • délce bezeškodního období.

Existuje velké množství faktorů, které mají na cenu povinného ručení vliv. Z tohoto důvodu není možné obecně stanovit cenu povinného ručení. Výši pojistného lze vypočítat pouze s ohledem na konkrétní vozidlo a konkrétního pojistníka.

V každém případě platí, že kdo chce získat nejlevnější povinné ručení, měl by využít srovnání povinného ručení.

Srovnání povinného ručení

Modelový příklad: Čtyřicetiletá řidička z Olomoucka řídí v běžném provozu osobní vůz Škoda Fabia s objemem motoru 999 cm3 a výkonem 81 kW.

Jako fyzická osoba je také vlastníkem vozidla a provozovatelem zapsaným v malém technickém průkazu. Nikdy neměla autonehodu a délka předchozího pojištění byla maximální.

Dle srovnání povinného ručení na www.123ruceni.cz vychází nejlépe pojišťovna Direct Plus s krycími limity 100 milionů Kč. Roční cena povinného ručení, které navíc bonusově obsahuje také základní asistenci při nehodě, pojištění drobných závad, slevový kupón 100 Kč na Mall.cz a slevu 850 Kč na pískování skel, vychází na 1 603 Kč, měsíčně 133 Kč.

Čísla hovoří za vše a není nutné se obávat změn a zrušit stávající nevýhodné povinné ručení. Kalkulačka pracuje s přímými jasnými daty, a to, co by běžnému člověku zabralo hodiny času při procházení nabídek jednotlivých pojišťoven, zvládne srovnávač za pouhých pár vteřin.

Jak zrušit povinné ručení?

Přechod k novému poskytovateli povinné ručení může pojistníkovi přinést mnoho výhod. Může získat lepší pojištění za lepší cenu. Přitom zrušení povinného ručení není nic složitého.

Většina pojišťoven má na svých webech vzor zrušení povinného ručení. Toto zrušení je třeba zaslat nejpozději 6 týdnů před skončením pojistného období. V opačném případě se povinné ručení automaticky prodlouží na další rok. 

Zrušit či vypovědět aktuální smlouvu je možné také na základě nespokojenosti s plněním po dopravní nehodě, a dále do dvou měsíců od uzavření nové smlouvy.

Dalším důvodem pro zrušení povinného ručení je prodej vozidla nebo jeho vyřazení z evidence vozidel. Výpověď povinného ručení lze podat i z důvodu zvýšení pojistného.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang