Rok poté: Medvěd Barta a býk Motejlek na Tesle

Je tomu přesně rok, co jsem pro tuto stránku sepsal článek Barta vs. Motejlek. Medvěd a býk na Tesle. Loni touto dobou se dva čeští byznysoví a investiční guru, novinář Miroslav Motejlek a internetový multimilionář Jan Barta, setkali na jistě zajímavém titulu Tesla Motors a každý zaujal opačnou pozici.

Motejlek akcie nakoupil, zatímco Barta shortoval a pořídil si put opce se strike price $150 s různou expirací, většinou v lednu 2016. Bartovy argumenty zněly velice rozumně: přestřelené, extrémně optimistické nacenění, vysoké negativní cashflow, posilování dolaru, vysoký short interest a nízké ceny ropy. Kurz eurodolaru je po roce přibližně stejný, ale jinak ostatní argumenty zůstávají. Stal se tedy Barta vítězem?

Ne. Logika všedního dne nezafungovala. Po valnou většinu času byly ceny akcií Tesly výše než loni touto dobou. Teprve letos v únoru došlo k propadu ceny, a to i pod Bartovu strike cenu $150. Jakoby naschvál, jelikož většina Bartových put opcí vypršela lednu. Je to tedy on, kdo si může zazpívat „Zradila mě Tésla!“ Majitel internetového bulváru Extra.cz pocítil neblahý úděl časově omezených obchodů, kdy měl sice trošku pravdu, jenže zadostiučinění přišlo pozdě.

Ale ani Miroslav Motejlek nemůže vyloženě bouchat „šampáňo“. Aktuálně je sice titul o 10% výše než před rokem, ale jeho stabilitou si zrovna jistý být nemůže. Nedávno totiž během necelého měsíce a půl propadla Tesla o 40%. Fundamentální data Tesly stále nejsou dobrá, kupříkladu roční ztráta na akcii čítá téměř 7 dolarů. Při obrátce sentimentu tak může Motejlek sčítat ztráty ve velkém. Pokud si ale nevsadí znova, internetový podnikatel Barta na případném propadu také nevydělá.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang