Ropa: důvody silné poptávky trvají

Srpnový futures kontrakt ropy WTI posiluje 0,2% d/d na 103,1. Cena se drží na dlouhodobě silných úrovních v posledním týdnu zejména kvůli letecké katastrofě na Ukrajině. Spekulace o příčinách pádu letu  MH 17 mají na trhy vliv: případné úmyslné sestřelení proruskými silami by znamenalo vyhlídky zesílení sankcí na Rusko a tlak na růst ceny ropy.

Technická závada ale třeba také neúmyslný náhodný úder ze země by přinesly na trhy uklidnění. Trhy rovněž věnují pozornost nečekaně silnému zkrácení ropných zásob kvůli aktivnějšímu rafinérskému provozu.

Ropa ale nenápadně míří vzhůru i dlouhodobě kvůli souběhu několika důvodů. Hrozí omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině.

Cenu vzhůru šroubuje ale také rostoucí poptávka po ropě – probíhá motoristická sezóna, navíc dlouhodobě světová ekonomika posiluje. Na základě vývoje agregátní nabídky a poptávky po ropě  i technická analýza stále naznačují, že býčí formát a růstový trend nemusí být u konce.

Bez ohledu na geopolitické tlaky trh vykazuje dlouhodobé fundamentální i technické růstové signály a mohl by myslet – v tomto roce – vedle aktuálních rezistenčních oblastí  103,6 – 103,8 respektive 104,5 – 104,7  – na 107,5 na úrovně 110,7, 111,5 a 112,2. Momentální podpory tvoří 102,1, 99,6, 98,6, 96,9. Případný pokles by exponoval úrovně 92,8 a 91,2.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang