RSI – Index relativní síly, relative strenght index

rsi-index-relativni-sily-relative-strenght-index

Relative Strenght Index (RSI) je velmi rozšířený oscilátor, kterým se měří rychlost a změny pohybů cen. Hodnoty tohoto indexu se nacházejí v rozmezí od 0 do 100. Podle jeho autora, J. Wellese Wildera, se trh považuje za překoupený, když hodnota přesahuje 70, a přeprodaný, když nedosahuje 30.

Výpočet indexu RSI vychází z historických hodnot. Podle Wildera je nejvhodnější do výpočtu indikátoru zahrnout posledních 14 pozorování, ale používají se i jiné hodnoty tohoto parametru, např. 9 a 25.

Pokud pohyb indexu RSI neodpovídá pohybu příslušného trhu, může index dávat signály prostřednictvím divergencí – v takovém případě může trh změnit svůj směr podle indikátoru. Pokud však index RSI nastavuje nové krajní hodnoty (vrcholy nebo dna) ve směru hlavního pohybu trhu, může se jednat o potvrzení trendu.

Graf indexu RSI lze také analyzovat podobným způsobem jako cenový graf – pro identifikaci trendových čar a cenových formací, např. trojúhelníků a formace hlava a ramena – které mohou předznamenat budoucí pohyb trhu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang