Šálek s ouškem – formace, trend

salek-s-ouskem-2

Šálek s ouškem je formace, která potvrzuje pokračování trendu; typicky k ní dochází při rostoucích trendech. První částí formace je šálek ve tvaru písmene „U“, který se obvykle tvoři ve dvou fázích – první fáze je propad následující po rostoucím trendu – v tomto okamžiku se stanoví bod lokálního maxima.

Druhou fází je růst ceny na úroveň předešlého lokálního maxima. Dno těchto tržních pohybů by mělo být spíše oblé ve tvaru písmene „U“. Čím více se podobá písmenu „V“, tím méně tato formace odpovídá svému ideálnímu tvaru.

Druhou částí této formace je ouško. Ouško se skládá z výrazně menšího pohybu cen ve tvaru písmene „U“. Klíčovým okamžikem je chvíle, kdy se úroveň ouška dostane na úroveň nejvyššího bodu šálku. Přímka (která by měla být spíše vodorovná) zakreslená v horní části šálku s ouškem představuje linii odporu.

Pokud cena prorazí linií odporu, lze očekávat prudký vzrůst ceny. Cílová cena po průrazu z této formace závisí na „hloubce“ šálku, tj. vzdálenosti mezi dnem a stropem šálku. Tuto vzdálenost pak lze přičíst k úrovni ceny při průrazu a tím se stanoví cílová cena. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang