Saxo Bank: Výhled na Q1 2014

Rozvíjející se Asie se v roce 2014 stane hlavní světovou slabinou, ale alespoň jsme se dostali na začátek konce této krize. Saxo Bank, specialistka na trading a investice do širokého spektra investičních nástrojů, přináší svůj výhled na první čtvrtletí tohoto roku jak z hlediska makroekonomického prostředí, tak jednotlivých investičních nástrojů.

Globální přehled

Rozvíjející se Asie sice během současné krize udržovala světový růst na přijatelných úrovních, ale v roce 2014 se stane hlavní slabinou světa. Investice v tomto regionu dosáhly nevídaných 43% HDP a růst spadl pouze na 6%. Snadná fáze růstového cyklu je dávno pryč a některé rozvíjející se státy se nyní dokonce snaží své ekonomiky aktivně zpomalit. To ale není nutně pro Asii špatně, protože je třeba, aby trochu zabrzdila a zvážila svůj ekonomický model do budoucna. Evropa ale bude trpět problémy, se kterými se bude její nejvíce rostoucí exportní partner potýkat.

Bez ohledu na rozvíjející se Asii očekává Saxo Bank, že světová ekonomika letos zrychlí z loňských dvou na 2,8%. Tento posun nahoru bude hnán Spojenými státy, jejíž spotřeba veřejnosti a soukromé investice se ukážou jako hlavní tahouni růstu, kteří dotlačí růst téměř na tři procenta. Posilování bude pokračovat, což zřejmě v druhé polovině roku povede k ukončení kvantitativního uvolňování.

Eurozóna se uzdravuje a pravděpodobně zažije posun do kladného teritoria v podobě růstu o 0,8%, nicméně výhled Německa a obzvláště Francie zůstává nevalný, přičemž zemi galského kohouta se navzdory zvyšování veřejných výdajů stále nedaří podpořit růst. Dvouletý pokles inflace napříč eurozónou se zřejmě významně nezvrátí a argumenty pro další kvantitativní uvolňování ze strany Evropské centrální banky (ECB) jsou zcela na místě. ECB by pravděpodobně provedla prostřednictvím nové vlny LTRO (úvěrů poskytnutých bankám v rámci programu dlouhodobých refinančních operací).

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Banky, říká: „Už je to dlouho, kdy se vytvořila taková dokonalá konstelace makroekonomických indikátorů. Dobrou zprávou je, že to znamená začátek konce této krize. Období let 2014 a 2015 bude přechodem od kvantitativního uvolňování a snadných peněz směrem k lépe podloženému růstu a doufejme, že i skutečné změně. Svět se natolik odklonil z rovnovážné situace, že může v tomto ohledu být jenom lépe.“

Akcie

Peter Garnry, hlavní akciový stratég, podtrhuje neustálou důležitost držení akcií pro dosahování smysluplného růstu kapitálu. Relativní změny cen mezi akciemi a dluhopisy budou pokračovat v roce 2014 a celkový zisk z akcií oproti dluhopisům zůstane pod linií rizikové prémie akcií vytvořené od roku 1995. Garnry říká: „Neposlouchejte ty, kteří říkají, že na akciích je bublina. Pokud vážně chcete mít v roce 2014 ze svého portfolia největší užitek, pak je největším rizikem nemít dostatečně dlouho zainvestováno v rizikových aktivech.“

Saxo Bank na letošek předpovídá desetiprocentní celkový růst světových akcií. K hlavním doporučovaným akciím patří mimo jiných i General Electric, Microsoft a BNP Paribas.

Měny

Trhy předpokládají, že Fed pomalu, ale jistě přistoupí k oslabování nákupů, a tak se dá očekávat posilování dolaru. Když ale trhy ztratí z posilování dolaru hlavu, může to vést k silnějším tlakům na měny rozvíjejících se trhů i méně likvidních měn států G10 spíše než na japonský jen a další hlavní měny.

John J. Hardy, hlavní stratég pro měny dodává: „První čtvrtletí zažije koordinovanou snahu o odstavení forexového trhu od kvantitativního uvolňování. Eurozóna se může ukázat jako rozbuška vzhledem k tomu, že periferní ekonomiky budou připraveny ke vzpouře, pokud ECB nepodnikne rozhodnější opatření k expanzi své bilance.“

K hlavním tématům Saxo Bank pro obchodování s měnami v prvním čtvrtletí tohoto roku patří dlouhé pozice na měnových párech USDCAD, USDJPY a GBPNZD.

Komodity

Komodity čeká další tvrdý rok. Již tak nízké ceny mohou nadále klesat. Růst poptávky se sice stabilizoval, ale růst ekonomik rozvíjejících se zemí, ke kterým patří I Čína, poklesl.

Energetický trh se bude muset potýkat s tím, že nabídka ropy může poprvé za hodně dlouhou dobu převýšit poptávku. Může za to částečně růst produkce zemí stojících mimo OPEC, a tak se průměrná cena ropy typu Brent pravděpodobně posune dolů směrem k 105 dolarům za barel. V roce 2013 zažilo zlato první roční ztrátu za posledních 13 let. Saxo Bank je vůči němu v pozdějších fázích tohoto roku opatrně optimistická, přičemž na první čtvrtletí odhaduje průměrnou cenu 1225 dolarů za unci.

Ole S. Hansen, hlavní komoditní stratég, dodává: „Zvýšená růstová očekávání na začátku roku nesou riziko, že se investoři zase jednou až příliš nadchnou, což zejména platí pro růst cen ropy a průmyslových kovů. Lednový růst, který jsme zažili v uplynulých třech letech, může být proto zopakován i s poklesem v pozdější fázi čtvrtletí.“

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang