Týdenní výhled: Fed zápisem asi nenaznačí změny

cpi

Mezi hlavní zprávy týdne USA pro finanční trhy patří červencový index CPI/CPI bez cen potravin (úterý), zápis zasedání Fedu monetární politiky 29.-30.07. (středa) a srpnový index současných obecných podmínek zpracovatelského průmyslu Fedu Philadelphia (čtvrtek), v eurozóně půjde o srpnové indexy nákupních manažerů zpracovatelského průmyslu/služeb eurozóny (čtvrtek) a vystoupení prezidenta ECB Draghiho na 38. ekonomickém sympoziu „Přehodnocení dynamiky trhu práce“ v Jackson Hole (pátek).

Růst cenové hladiny se od druhého čtvrtletí z podprůměrných hodnot posunul blíže normálu, což reflektoval Fed na posledním zasedání monetární politiky.

Hlavním bodem zasedání vedle potvrzení očekávaného krácení výkupu dluhopisů ale bylo upozornění, že trh práce přes zlepšení stále funguje významně pod svoje možnosti. To je alespoň pro nejbližší měsíce signál, že centrální banka nebude zvyšovat úrokové sazby momentálně uložené blízko nuly.

Regionální data ek. aktivity potvrzují solidní růst ek. aktivity včetně výhledů pro začátek 2015. Aktivita zpracovatelského průmyslu roste málo, o něco lépe si vedou služby. ECB naznačuje pokračování ultraepanzivní monetární politiky.

Z hledicka amerických zpráv informace cen jsou příznivé pro akcie, dluhopisy a dolar, méně již pro zlato, komentáře Fedu a informace ek. aktivity pak jsou dobré pro akcie a dolar, nepříznivé pro dluhopisy a zlato. V eurozóně zprávy ek. aktivity jsou dobré pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a euro, rétorika ECB obecně podpůrná pro akcie a dluhopisy, současně tlačí euro níže.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang