Krize na Ukrajině a její dopad na měnu

V pátek tomu bude právě rok ode dne, kdy na kyjevském Náměstí Nezávislosti začala série událostí později označovaná jako Ukrajinská revoluce. Ukrajinská hřivna za tu dobu oslabila oproti americkému dolaru o téměř 50% a dostala se na historická minima.

Ukrajinské měně se prvních několik měsíců dařilo vlně stresu a pesimismu úspěšně vzdorovat. Jeden z hlavních důvodů můžeme spatřovat především v přítomnosti ukrajinské centrální banky na devizovém trhu a její snaze za pomoci intervencí v podobě prodeje devizových rezerv zabránit oslabení domácí měny. Trvale oslabující trend však můžeme pozorovat již od počátku roku 2014. Jen v období od března do dubna hřivna ztratila za pouhých několik týdnů téměř 30% své hodnoty.

V pozadí těchto událostí můžeme opět hledat centrální banku, která pod tlakem trhu a stále smršťujícími se devizovými rezervami musela nechat měnu oslabit. Další významné oslabení přišlo naposledy minulý týden, kdy hřivna ztratila ze středy na čtvrtek dalších téměř 20% své hodnoty. Stalo se tak v reakci neutišující stav na východě země a realitě zásob devizových rezerv centrální banky.

Ukrajinská hřivna však není jedinou měnou, která se v tomto roce vydala na sestupný trend. Zhruba v polovině léta se k ní přidal i ruský rubl. Stalo se tak ve světle dramatického zhoršení politických, diplomatických i ekonomických vztahů mezi ruskou federací a západními zeměmi a zahájení procesu uvalování sankcí. Při oslabení o více než 30% za poslední rok však rubl stále ještě podobného propadu jako hřivna nedosáhl.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang