Virus zika se dále šíří. Které akcie budou z případné pandemie profitovat a kterým se vyhnout?

Od vyhlášení celosvětového stavu nouze na začátku února Světovou zdravotnickou organizací (WHO) se množí případy nakažení virem zika mimo původně zasaženou oblast.

Infekce se potvrdila u třiačtyřicet let starého muže v Číně, který se právě vrátil z Venezuely. Na tento jihoamerický stát dopadla v podobě viru zika další těžká rána.

Jeho ekonomiku dusí nízké ceny ropy, hlavního exportního artiklu. Venezuelská vláda očividně mlží nejenom o míře inflace, ta přiznaná je přes 140 %, ale i o počtu nakažených osob virem zika.

Zatímco oficiální odhady hovoří o 3700 osob, lékaři samotní operují s číslem 400 000 nakažených. S tím jak docházejí dolary se krátí i zásoby medicínských zásob a situace se stává kritickou.

V současné době neexistuje schválená účinná vakcína proti komáry přenášenému viru, kterým se ve Střední a Jižní Americe již nakazily statisíce lidí. Dnes testovaným vakcínám může cesta do postižených oblastí trvat i měsíce až roky.

V samotné Číne, nejlidnatější zemi světa je riziko rozšíření viru prozatím minimální díky nízkým teplotám, uvedla čínská oficiální místa.

Původcem nákazy je komár druhu Aedes aegypti, který se nachází pouze v tropických a subtropických oblastech, obavy však vzbuzuje možná transmise jeho blízkým příbuzným, komárem tygrovaným, který žije v Severní Americe.

Jeho výskyt je však doložen i v Itálii, Francii nebo Švýcarsku. Tento druh komára přenáší na člověka nemoci velmi podobné viru zika, žlutou zimnici a horečku dengue.

Americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci již pracuje na opatřeních proti možnému rozšíření viru na Floridě, kde bylo registrováno 16 nakažených, jednalo se však vždy o navrátivší se z postižených oblastí.

Které akcie budou z viru zika profitovat a kterým se vyhnout?

Zatímco některé společnosti budou muset v případě dalšího masivního šíření viru počítat se zatím obtížně kalkulovatelnými škodami, jiné, především ty z biotechnologického sektoru, čekají vyšší výnosy.

Mezi ně patří například Chimerix Inc., Gilead Sciences Inc. (GILD), Intrexon Corp. (XON) nebo Cerus Corporation (CERS). Nicméně je zde i řada dalších společností, které by mohli těžit z pandemie viru zika.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang