Vyhrají smartphony nebo tablety?

Před pár lety svět přišel o asi nejznámějšího technologického vizionáře – Steve Jobse -, a tak musí lidé hledat jiné autority, které mu řeknou, co se bude dít v budoucnosti v této tak zajímavé oblasti. Jedna ze současných otázek se týká využití pc, tabletů a smartphonů. Co má největší budoucnost a co budou lidé nejvíce využívat v blízké i daleké budoucnosti?

V době, kdy se velikosti displejů výkonných smartphonů pomalu blíží velikosti displejů tabletů, nabízí se otázka, zda člověk skutečně potřebuje dvě zařízení, nebo zda si vystačí pouze se smartphonem. A začíná to vypadat, že většina lidí si vystačí se smartphonem. 

Jistě, můžete namítnout, že srovnávat smartphone a tablet není fér a že každé toto zařízení má jiné využití. Stejně jako nesrovnáváme smartphone s klasickým PC. Tablet se skvěle hodí ke čtení novinek a článků, sledování sociálních sítí či třeba hraní her. Pokud chce někdo na jednom z těchto zařízení skutečně pracovat, zpravidla se mu nejlépe pracuje na PC či na notebooku (zejména pokud potřebuje být mobilní).

Aktuálně to vypadá, že tablety s telefony prohrávají. V prvním kvartále tohoto roku poprvé meziročně klesl počet tabletů a to celosvětově. Smartphony naopak rostou.

Jobsův iPad znamenal velké změny v celé IT branži. Měl do značné míry nahradit stolní či přenosné počítače. A ono se mu to z velké části povedlo. Nyní je tablet,  zdá se, na vrcholu. A možná největším konkurentem iPadu je opět produkt z dílny firmy Apple – iPhone. Tedy pokud se ještě zvětší displej iPhonu, což nepochybně nastane.

Do trhu PC se nakonec „zakously“ jak tablety, tak smartphony. Podle odhadů expertů má již v roce 2015 překročit prodej tabletů prodej PC. 

Nejúspěšnější firma na trhu tabletů zůstává i nadále Apple, který drží 32% trhu, což je ohromné číslo. Podíl 22% si aktuálně drží Samsung. 

Prodej tabletů v tomto roce vázne a to i přes to, že desítky firem se snaží produkovat nové celkem kvalitní modely tabletů za ceny, které jsou nižší než u výkonných smartphonů. Ani to nestačilo k tomu, aby prodeje tabletů meziročně rostly.

Takže jak vypadá budoucnost? Pracovat se bude především na PC. Kdo se musí pohybovat a pracovat, bude mít většinou notebook. Kdo si chce „hrát“ či číst či sledovat video, může ocenit tablet a zdá se, že velká část těchto lidí zcela vystačí s výkonným smartphonem typu iPhone a větším displejem, než mají poslední modely. Takový vývoj lze očekávat v příštích třech až pěti letech.  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang