Vytáhnou rostoucí ceny ropy eurozónu z deflace?

Ze zpráv z jednotlivých zemí je patrné, že díky rostoucím cenám ropy a pohonných hmot se eurozóna z deflačního pásma vrací zpět k nule.

Podpoří to i růst hospodářství?

Deflace v Evropě

Inflace klesala v eurozóně nepřetržitě prakticky již od poloviny roku 2013, nulovou hranici prolomila v prosinci minulého roku. Směrem dolů jí táhla i cena ropy, která dramaticky zlevnila pohonné hmoty. Jak však vyplývá z nejnovějších dat, kurz se již začíná obracet.

Únorová inflace v Německu (leden -0,5%, únor -0,1%), Itálii (leden -0,5%, únor +0,1%) i Španělsku (leden -1,5%, únor -1,2%) předčila očekávání analytiků a harmonizovaná inflace v eurozóně by se tak z lednových -0,6% mohla přiblížit zpět k nule.

Pokud by se v následujících měsících trend potvrdil a eurozóně by se skutečně podařilo vymanit z deflace, mohlo by to představovat další signál pro růst ekonomiky společně měnové unie. Pozitivních ukazatelů je ovšem více.

Růst úvěrů

Přísun likvidity měřený peněžním agregátem M3 v lednu dále vzrostl, z prosincových 3,6% na 4,1% (měřeno meziročními změnami vztaženými ke stejnému měsíci v předešlém roce) a blíží se cíli evropské centrální banky ve výši 4,5%.

Agregované půjčky privátnímu sektoru vzrostly v lednu o půl procenta, poté co byl jejich přírůstek v prosinci kladný poprvé od poloviny roku 2012. Obdobně vzrostl i objem půjček domácnostem (+0,8% v prosinci a +0,9% v lednu).

Nastartování úvěrového motoru v Evropě je velice pozitivním faktorem, jelikož lze očekávat postupný růst tržeb i zisků firem. Růst úvěrů v ekonomice bývá i dobrým předstihovým indikátorem pro HDP i inflaci. Mimo stoupající důvěru v evropskou ekonomiku a rostoucí ochotu bank půjčovat peníze můžeme za tímto vývojem nalézt i aktivity ECB a především její program kvantitativního uvolňování.

Pozitivní fundamenty by měly již tento rok napomoci eurozóně k dosažení silnějšího a především stabilního hospodářského oživení. Navzdory politické krizi v Řecku a války sankcí s Ruskem tak výhled evropské ekonomiky zůstává příznivý.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang