Zlato čeká na zaměstnanost

zlato-3

Zlato dnes drobně klesá vůči závěru čtvrtečního obchodování na 1254 USD za trojskou unci v korekci prudkého růstu posledních dnů a vyčkáváním na zprávu amerického trhu práce (14.30 SEČ, viz níže).

Trh obecně pokračuje v silném růstovém trendu tohoto roku, který značně akceleroval v červnu. Nečekaně slabší data amerického trhu práce následovalo zlomové rozhodnutí referenda Velké Británie vystoupit z EU.

Obavy z vývoje americké ale taky světové ekonomiky a celé EU odkládá zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu minimálně na září.

Zlato se právě na podkladě klíčových změn Evropy a růstu obav a nejistoty odpoutalo od dolaru a spurtuje výše. Obchodování v květnu a červnu je názornou ukázkou citlivosti zlata na fundamentální zprávy a jejich změny.

Trh zatím obecně potvrzuje klíčové podpory a tím taky platnost prudkého růstového trendu masivní korekce tohoto roku.

Ta od prosincových minim bez větší korekce dosahuje až 30 % kvůli mezinárodním makroekonomickým a finančním nejistotám včetně volatility akciových indexů s hrozbou přenosu slabosti přes sektory citlivých na poptávku a měnový kurs na americkou ekonomiku a monetární politiku.

Zaměstnanosti USA (14.30 SEČ) má za červen vykázat zrychlení růstu na 175 000 a tedy jeho návrat k solidnímu průměru posledních let 200 000 po nečekaně silném oslabení za druhé čtvrtletí. Tato zpráva by byla nepříznivá pro zlato.

Trh stále čelí nepříznivým fundamentálním okolnostem, které mohou silnější prodejní lavinou bez ohledu na dolar vrátit  trh zpět do dlouhodobého klesajícího trendu.

To ale minimálně pro nejbližší měsíce kvůli obavám z vývoje Evropy nebude téma. Hlavní podpora leží na 1300 – 1309 a 1190, rezistence 1348 – 1358. Pro udržení růstového trendu zlato potřebuje pokračování  trvající makroekonomickou a finanční nejistotu a nestabilitu alespoň ze zahraničí.

Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úrokových sazeb) a stability finančních trhů s podporou dlouhodobě solidního růstového vývoje ekonomiky (hlavně domácích sektorů včetně trhu práce).

Dlouhodobě plní svoji dlouhodobou strategii a cíl – vracet monetární politiku k normálu a stabilizovat finanční trhy v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky vyššími úrokovými sazbami.

Nebezpečí vývoje Evropy zpomalení růstu světové ekonomiky a oslabení akciových trhů a jeho přenosu na hospodářství USA včetně nepříznivého dopadu silného dolaru (viz trvalejší slabost průmyslu, exportu a investic) a odkladu zvyšování dolarových úrokových sazeb.

Přináší také novou nejistotu míry platnosti tohoto očekávání, což ještě může být pro zlato příznivé. Teprve data americké ekonomiky ale potvrdí, jak moc bude růst hospodářství zasažen.

Solidní růst americké ekonomiky, přiblížení zvyšování hlavní dolarové úrokové sazby jsou dominantní důvody dlouhodobě klesajícího trendu zlata, více než s tím většinou spojené dlouhodobé posilování dolaru.

Dlouhodobé technické a fundamentální důvody značně omezují potenciál růstu dluhopisů či zlata, resp. potvrzují očekávání jejich poklesu.

Dlouhodobý klesající trend trvá. Hlavně nejistý vývoj EU, oslabování dolaru spojené s nejistotami světové ekonomiky a finančních trhů a případným oslabením růstu ekonomiky USA a ovlivněním výhledu monetární politiky do jejich vyjasnění ale zlatu pomáhají.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang