Zlato se před řeckými volbami stabilizuje

Zlato setrvává na úrovni z konce čtvrtečního obchodování 1624 v očekávání víkendových opakovaných řeckých voleb. Ještě předtím, dnes ve 14.30 trh vstřebá červnový index obecných současných podmínek zprávy Empire State Fedu New York.

Trh čeká jeho pokles a tím i další určité oslabení ekonomické aktivity, která dle tohoto indikátoru by měla zůstat nevýrazná.

Zlato tento týden posilovalo, trhu se podařilo vymazat pokles po vystoupení šéfa Fedu ze závěru minulého týdne, kdy Bernanke prezentoval vyváženou zprávu a nepotvrdil tak očekávání části trhu signálu posílení monetární expanze vzhledem k dluhové krizi Eurozóny a slábnoucí globální i ekonomické aktivitě. Cena se zastavila těsně pod úrovní 38,2% Fibonacci 1627.

Trh má namířeno ke střednědobým rezistencím zejména 1643, 1658 a 1672. Hlavními podporami jsou 1588, 1585, 1576, 1562, 1556, 1541, 1533 a 1524.

Po řeckých opakovaných parlamentních volbách lze předpokládat výrazné přizpůsobení trhů včetně varianty očekávaného vítězství  odpůrců úsporných programů v Řecku, ovšem jakýkoliv směr země bude z pohlednu dnešní situace příznivý.

Naopak případný další politický pat a prodloužení nejistoty na finančních trzích a ve světové ekonomice by znamenaly další ztráty momentálních aktiv rizik, akcií, zlata a eura a posilování dolaru.

Ze střednědobého pohledu současná velká averze k riziku, oslabení cen hlavních komodit, posilování dolaru a technické faktory potvrzují klesající trend, minimálně nebezpečí pokračování výraznější korekce a konsolidace s obchodováním v blízkosti současného minima.

V posledních měsících pokles zlata přiživilo trvání dluhové krize Eurozóny, některé technické signály (například potvrzené prolomení 100 MA pod 200 MA) či indikátory sentimentu.

Na druhou stranu napětí a nejistota udržují situaci nadále nepřehlednou. Dluhová krize Eurozóny pokračuje a tlaky na zpomalení růstu americké a globální ekonomické aktivity trvají. Postoj Bernankeho a Fedu je tak spíše prozatímní a navazuje tak na komentář Fedu k dubnovému rozhodnutí o úrokových sazbách, kdy naznačil vyčkávací taktiku.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang