Bydlete lépe, krásněji a podle svých představ

bydlete-lepe

Každý má představy o vlastním bydlení jiné. Většina lidí však řeší otázku financí. V současné době lze vybírat z dosti velké nabídky výhodných hypotečních úvěrů i neúčelových spotřebitelských půjček.

Hypoteční úvěry, překlenovací úvěry a úvěry u vaší stavební spořitelny mohou být výhodné i nevýhodné. Než požádáte u své stavební spořitelny nebo banky o jeden z typů úvěru, nechte si je přepočítat a rozmyslete si, co je pro vás nejlepším řešením.

Jak na hypotéku?

Hypotéka se nejvíce hodí pro rodinu nebo i pro jednoho mladého člověka se stabilními a slušnými příjmy. Hypotéku pečlivě zvažte, protože je to finančně náročná investice, která zatíží váš rozpočet i na 30 let.

Výběr hypoteční banky je velmi důležitý. Věnujte mu proto dostatek času. S radou a porovnáním hypoték vám mohou pomoci společnosti, které hypotéky vyřizují. Jejich služby jsou zdarma a vy ušetříte spoustu času. Nicméně výběr takovéto poradenské společnosti zvažte též pečlivě, přečtěte si na internetu reference.

Výši hypotéky si velmi dobře rozmyslete. Pamatujte, že splátky by neměly ohrozit váš rodinný rozpočet, měli byste být schopni je splácet, i když se vám z nějakého důvodu sníží příjem (pracovní neschopnost, ztráta zaměstnání, malé děti, úmrtí). Předejít problémům se splácením v těchto těžkých situacích pomůže pojištění schopnosti splácet.

TIP: Před investicí do ETF fondů se vyplatí přečíst si tento článek.


img_a278687_w1728_t1484563264-2237041 
Čím vyšší částku si půjčíte, tím bude hypotéka dražší. Pokud si například půjčíte jen 50 % z hodnoty nemovitosti – pak dostanete podstatně nižší úrok, než když si půjčíte 85–90 % hodnoty nemovitosti. Proto dobře zvažte i dobu splácení a fixaci úrokových sazeb. Po dobu fixace (3–10 let) platí stejná úroková sazba, kterou jste získali při uzavření hypotečního úvěru.

Hypotéka je svým způsobem půjčkou s ručením nemovitostí, kdy finance bance klient zajistí nemovitostía banka mu na základě toho půjčí dohodnutou částku. Při podpisu hypotéční smlouvy je podepisována i zástavní smlouva a na katastr nemovitostí se vkládá zástava ve prospěch věřitele. Zástava na nemovitosti zůstává až do doby splacení celé půjčky.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang