Cena za kWh elektřiny

Kolik stojí kWh elektřiny? Kolik lze z celkové ceny ušetřit a jak?

Podívejte se, jak snížit náklady za elektřinu!

Cena elektřiny v roce 2012: 4,64 Kč/kWh

Téměř 70 % všech domácností v ČR má pro využití elektřiny nastavenou sazbu D02d. Jestliže máte sazbu D02d nastavenou i vy, pak vězte, že kWh elektřiny vás aktuálně vyjde v průměru na 4,64 Kč. Co vše v této částce platíte a jak se dají platby snížit?

Volbou vhodného dodavatele ušetříte na každé kWh elektřiny nemalé částky.

Platby za elektřinu ovlivníte z více než 50 %

Celková cena za kWh elektřiny je složena ze dvou částí – z regulované a neregulované složky. Regulovaná složka tvoří necelou polovinu konečné ceny. Je každoročně pevně stanovena cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.

Tato část ceny je u všech dodavatelů elektřiny stejná, neboť ji nemohou ovlivnit. Co však ovlivnit mohou, je zbylých více než 50 % z celkové ceny!

Druhou, neregulovanou část konečné ceny si totiž dodavatelé stanovují sami. Těchto více než 50 % z ceny elektřiny tak můžete svým rozhodnutím ovlivnit i vy! Zde si totiž můžete vybrat z řady nabídek různých dodavatelů. Díky této možnosti máte velký vliv na to, kolik ročně zaplatíte, popřípadě ušetříte.

Výběrem vhodného dodavatele ušetříte na každé kWh elektřiny

Volbou vhodného dodavatele ušetříte na každé kilowatthodině elektřiny nemalé částky. Abyste zjistili, kolik u každého dodavatele zaplatíte za kWh, nemusíte složitě pátrat na webových stránkách nebo v cenících.

Tu nejvýhodnější nabídku si snadno a rychle vyberete díky naší přehledné kalkulačce elektřiny, která pro vás za pár vteřin zpracuje srovnání ročních nákladů přesně pro vaši spotřebu, a to u téměř 20 dodavatelů! Změnit dodavatele elektřiny už pak není vůbec nic složitého. Podívejte se sami, že změna dodavatele elektřiny vyžaduje jen minimum času a úsilí.

Na co se zaměřit při výběru dodavatele energie?

Přejít k novému dodavateli energií je jednoduché, ale najít toho správného může být docela oříšek. Zde je pět hlavních věcí, které je třeba při výběru nového dodavatele energií zvážit:

Zkontrolujte, zda dodavatel energie slouží a zda má licenci ve vašem státě. Zemní plyn, elektřina, solární energie nebo obnovitelné zdroje? Zjistěte, jakou energii bude vaše domácnost potřebovat, a podívejte se, zda dodavatel nabízí tento zdroj energie. Zjistěte si také, zda cena zahrnuje státní daň z prodeje nebo jiné daně, poplatky či platby.

Analyzujte své současné náklady. Když porozumíte nákladům na energii pro vaši domácnost nebo malou firmu, budete lépe připraveni vybrat nového dodavatele energie, který bude vyhovovat vašim potřebám. Podívejte se, kolik jste dosud utráceli. Projděte si vyúčtování a zjistěte, kolik jste platili za dodávky elektřiny a zemního plynu.

Zvažte historii dodavatele. Pokud má dodavatel licenci pro poskytování služeb ve daném státě, číslo licence by mělo být snadno k nalezení u státní komise pro veřejné služby.

Hledejte seriózní zákaznický servis. Hledejte společnost, která nabízí skvělý zákaznický servis a pohotově odpovídá na dotazy. Zeptejte se svých přátel na Facebooku nebo jiných sociálních sítích, zda využívají služby konkrétního dodavatele a jak se jim líbí, nebo sledujte společnost na sociálních sítích a podívejte se na historické trendy, zda se objevují nějaké stálé stížnosti.

Využijte své právo volby. Prozkoumejte a najděte ceny, které budou odpovídat vašemu rozpočtu, od společnosti, na kterou se můžete spolehnout. Zjistěte, jaká může být vaše potenciální úspora při změně dodavatele energií. Pečlivě si prostudujte ceny a plány a také podmínky zvažovaného plánu.

Co určuje ceny energií

Za normálních tržních podmínek jsou přechody tržního cyklu postupné. Mohou se vyskytnout vrcholy a poklesy, ale ceny obvykle zůstávají v předpokládaném rozmezí. Kromě těchto cyklů ovlivňuje trh široká škála faktorů. Změny jednoho nebo více z následujících faktorů mohou zesílit volatilitu a způsobit dramatické změny cen ve zkráceném časovém období:

  • Počasí: Počasí je jednou z nejvlivnějších proměnných tržních cen, protože může být nepředvídatelné a přímo ovlivňuje spotřebu energie.
  • Extrémní počasí: Analytici pečlivě sledují předpovědi počasí pro případ katastrofických povětrnostních jevů, jako jsou hurikány, záplavy a sněhové bouře. Tyto události mohou způsobit období extrémní volatility cen, zejména pokud dojde k poškození výrobních nebo přenosových zařízení zemního plynu. Ceny se také mohou měnit v důsledku extrémního počasí, když jsou zřejmé skutečné škody a dopady.
  • Vládní nařízení: Když regulační orgány navrhnou nebo zavedou změny, velkoobchodní trh může reagovat změnami cen.
  • Výpadky: Elektrárny pravidelně zastavují nebo zpomalují výrobu za účelem dokončení údržby zařízení. Podmořské vrty na zemní plyn a vnitrozemské břidlicové plošiny musí někdy uzavřít nebo zpomalit těžbu kvůli nepříznivému počasí, jako jsou hurikány, záplavy nebo mrazy.
  • Zdrojová paliva: Trh s elektřinou a zemním plynem je ovlivňován jak vzájemně, tak nabídkou, poptávkou a cenami na trzích s jinými zdrojovými palivy, včetně ropy a uhlí. Protože se navíc zdrojová paliva používají jak při výrobě elektřiny, tak při vytápění a chlazení, dramatické pohyby na kterémkoli z těchto trhů ovlivňují také trhy s elektřinou a zemním plynem.
  • Geopolitické události: V regionech, které dovážejí nebo vyvážejí přírodní zdroje, mohou trh s energiemi ovlivnit události, jako jsou politické nepokoje, války a krize s uprchlíky.

Ceny elektřiny mohou být také ovlivňovány regionálními povětrnostními a environmentálními podmínkami. Například údaje z roku 2005 ukazují, že více než 40 % elektřiny vyrobené ve vodách kontrolovaných tichomořskými státy bylo vyrobeno ve vodních elektrárnách na řekách tohoto regionu.

Sledováním ukazatelů, jako jsou sněhová pokrývka (která nakonec roztaje a vteče do řek) a tření lososů (které může omezit výkon generátorů), mohou analytici určit schopnost elektrárny nabídnout v určitých časových okamžicích dodávky elektřiny na trh.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang