GE mohla koupit Apple za 0,33% dnešní hodnoty

Před 20 lety mohla General Electric (GE) koupit Apple za 2 miliardy dolarů. Jaká je dnešní kapitalizace tohoto technologického miláčka? Zhruba 600 miliard. Samozřejmě dolarů, takže se bavíme přibližně o 14,5 bilionech Kč. Jen pro představu, to je více než 10 ročních rozpočtů ČR.

V roce 1996 tehdejší generální ředitel společnosti Apple, Michael Spindler, téměř na kolenou prosil GE, aby „Nahryzlé jablko“ koupila. Píše o tom dlouholetý šéf NBC Universal, která tehdy patřila do holdingu GE, Bob Wright ve své nové knize, The Wright Stuff.

„Shodli jsme se na tom, že s Applem nemůžeme nic udělat. Byl úplně mimo náš záběr. Holt jsme nebyli firma ze Silicon Valley. Akcie firmy Apple stála 20 dolarů a Spindler vysvětloval, že nedokáže firmu dostatečně rozpohybovat. Analytici s ním souhlasili. Spindler se šíleně potil a všichni říkali, že takové technologie manažovat nemůžeme.“

Samozřejmě, je velkou otázkou, zda by byl Steve Jobs ochoten se vrátit do čela svého podniku, pokud by ho vlastnila GE. A pokud ne, nikdo neví, jak by se GE s resuscitací počítačové firmy poprala. Nikde ale není psáno, že by se to GE nepovedlo.

Vždyť v jejím čele se stále nacházel manažerský titán Jack Welch. Welch sice v tomto případě své schopnosti asi neosvědčil, co mu ale zjevně nechybělo, byl talent na správný timing. Post generálního ředitele General Electric uvolnil 10. září 2011.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang